And-Sen’den Açıklama

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

And-Sen’den  Açıklama

Yazıcı; “ Yeni Teşkilat Yasası Bizleri Umutlandırmıştır.”diye konuştu.

AND-SEN ( Anadolu Eğitim Çalışanları Birliği Sendikası ) Genel Başkanı Erdoğan Yazıcı Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Teşkilat Yasasıyla ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yazıcı; Yapmış olduğu açıklamasında; “ Bilindiği üzere 14 Eylül 2011 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat yasası tamamen değişmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çok köklü değişiklikler yaşanmıştır. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; Sayın Bakanımız Ömer Dinçer göreve başladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığının sadece ve sadece öğretmenlerden ibaret olmadığı kendini bariz bir şekilde hissettirmeye başlamıştır.

Bunun en somut örneği de yıllardan beri Milli Eğitim Bakanlığında bizlerin çok büyük bir sorunu olan ve Bakanlık bünyesinde memur ve hizmetlileri adeta dışlayıcı bir yapıya sahip olan Öğretmene Hizmet Daire Başkanlığının Sayın Bakanımızın göreve gelmesiyle birlikte ortadan kaldırılmasıdır.

Bunun hiçbir örneği, başka hiçbir Bakanlık bünyesinde bulunmamaktadır. Şöyle ki; Bir Sağlık bakanlığında doktora hizmet, adalet bakanlığında hakim ve savcıya hizmet, Tarım bakanlığında veterinere hizmet, orman bakanlığında orman mühendisine hizmet vb. daire başkanlıkları yoktu. Bu garip uygulama sadece M.E.Bakanlığında mevcuttu ve yeni düzenlemeyle bizlerin sırtında adeta bir kambur gibi duran bu daire başkanlığı ortadan kaldırılmıştır. Böylece sadece öğretmene hizmet değil tüm kadrolara hizmet anlayışı getirilmiş olmuştur.

Yine yürürlüğe giren teşkilat yasasıyla şeflerin uzun zamandan beri kanayan yarası haline gelen ek ders sorunu ortadan kaldırılmış ve bunun yerine ek ödeme getirilmiştir. Bu uygulama derse girmeden ek ders ücreti alan İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü, Şef vb. kadrolarda görev yapan tüm personelin vicdanını rahatlatmış ve adaleti sağlamıştır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus Sayın Bakanımızın verilecek ek ödeme oranını adaletli bir şekilde vermesi şeflerin eskiden olduğu gibi yine mağdur edilmemesidir.
    Sayın Bakanımızın yapmış olduğu en önemli işlerden biride sendika ayırımı yapmadan konuya ve kişilere yaklaşımlarıdır. Sayın Bakanımızdan bu konuyla ilgili dirayetini kaybetmemesi ve sarı sendikalara boyun eğmemesi en büyük beklentilerimizden biridir. Kaldı ki; Sayın Bakanımız bu güne kadar bunu başarıyla yürüttüğü Sendikamıza gelen duyumlarımızdır, bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdürmesini bekliyoruz.

Sayın Bakanımızın; “ Öğretmenlere üç aylık yaz tatili çok fazla, en iyi ve en kaliteliler bundan sonra öğretmen olacaktır.” Açıklamaları bizleri son derece memnun etmiştir.

Fakat; bunun yanında Sayın Bakanımızdan; Yıllardan beri artık bir kangren haline gelen ve sadece öğretmenlere verilen “ ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ” nin, bundan sonra kadro ayırımı yapılmaksızın memur ve hizmetlileri de kapsayacak şekilde verilmesini sağlaması en büyük beklentilerimizdendir. Bu konuyla ilgili olarak ta adaletsiz ve haksız bir biçimde öğretim yılına hazırlık ödeneğinden mahrum bırakılan memur ve hizmetliler içinde Sayın Bakanımızın ayağa kalkmasını ve ” Yeter! bu haksız uygulama artık bir son bulmalı ve bu ödenek memur ve hizmetlilere de verilmelidir.! ” diyerek çalışanlarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Bu konuyla ilgili kanun değişikliği taslağını hazırlayarak bir an önce Meclis gündemine taşımasını bekliyoruz.

Ayrıca; Memur ve hizmetliler için çalışmaları başlatılan ve her ne hikmetse bir türlü sonuçlanmayan  atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin bir an önce çıkartılarak yürürlüğe koyulması sayın Bakanımızın yapması gereken en önemli işlerden birini teşkil etmektedir.

Kısaca; Çıkarılan ve 14 Eylül 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni teşkilat yasası bizleri son derece umutlandırmıştır. Fakat bu Kanunun, memur ve hizmetlileri de mağdur etmeden yürütülmesini sağlayacak biçimde, kanunun doğrultusunda yönetmelik ve genelgelerinde bir an önce adil bir şekilde çıkartılması en büyük beklentimizdir” dedi.  

 

Erdoğan YAZICI

And-Sen Genel Başkanı

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.