Ankara Güncel teknoloji arşiv haberleri

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Facebook’u daha güvenli kılan ayarlar

Yaklaşık 600 milyon üyeye sahip olan Facebook’ta gizlilik büyük önem taşıyor. Sizler için, mutlaka bilmeniz gereken 10 gizlilik ayarını derledik. Artık güvendesiniz.

Bundan 6-7 yıl önce, dünyanın en kalabalık üçüncü topluluğunun sanal dünyada yer alacağını söyleselerdi, buna inanır mıydınız?

2004 yılında kurulan Facebook, 600 milyon üyesiyle, Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık birlik halini aldı.

Peki içerisinde yarım milyar insanı barındıran Facebook, ne kadar güvenli? Aslına bakarsanız, yüklediğiniz bilgilerin ve resimlerin Facebook server’larındaki akıbeti merak konusu.

Ancak daha önce korkmanız gereken bir şey var. Bu 600 milyon üyeye karşı, profil bilgileriniz ne kadar güvende?

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, bilmeniz gereken 10 gizlilik ayarını derledi.

Facebook’unuzu daha güvenli hale getirecek ayarları görmek için tıklayınız

Facebook’ta Paylaşım

Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Paylaşım

Temel ayarlarınıza girdiğinizde, eğer gizliliğe önem veriyorsanız, asla görünürlüğünüzü “Herkes” olarak işaretlemeyin. Hatta burada yapacağınız en iyi ayar,  kişiselleştirme olacaktır. Bunu da “Özelleştir”i seçerek yapabiliyorsunuz. Hemen sayfanın altında “Ayarları özelleştir”e tıklarsanız, bu bölümden tek tek ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca, bulunduğunuz ekranda, “Profilimin Önizlenmesi” seçeneğine tıklayarak, yabancıların profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.

Eğer kişilere özel, limitli profil tercihleriniz olduysa, sayfanın üzerinde bulunan kutucuğa dilediğiniz arkadaşınızın ismini yazarak, o kişinin sizin profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.

Bu ayarlardan hangilerini bilmiyordunuz? Hangileri işinize yaradı?

(ShiftDelete.Net )

*

İNTERNETTE EN ÇOK ARADIĞIMIZ KELİMELER AÇIKLANDI

Dünyanın en büyük arama motorlarından Google Insihgts ın verilerine göre, 25 milyonu aşan Türk internet kullanıcısı, en çok bunları merak etmiş. Google Insihgts ın verilerine göre, 25 milyonu aşan Türk internet kullanıcısı, 2009 da en çok şans oyunlarının sonucunu, güzellerin fotoğraflarını ve soysal paylaşım sitesi Facebook u merak etti.

*

GÜZELLERİN FOTOĞRAFLARI İLK SIRADA

Sanal dünyadaki tüm sitelerin motorlarında aratılan kelimelerin aranma oranlarını, dünya genelinde, ülke ülke, şehir şehir sıralayan Google Insihgts ın verilerine göre, 25 milyonu aşan Türk internet kullanıcısı, 2009 da en çok şans oyunlarının sonucunu, güzellerin fotoğraflarını ve soysal paylaşım sitesi Facebook u merak etti. Ergenekon davası, demokratik açılım ve tele kulak iddiaları ilk 10 a bile giremedi. Google Insights ta yer alan Türkiye deki haber, resim ve web sayfası aramasına gösterilen ilgi sıralamalarındaki ilk 3 er kelime şöyle:

Haber aramaları: 1- Milli Piyango, 2- Loto, 3- Süper Loto

Resim aramaları: 1- Güzel, 2- Resimler, 3- Kız

Web sayfası aramaları: 1- Facebook, 2- Mynet, 3- Oyun

*

ÇİZİLMEYEN CD LER YOLDA

Amerikalı araştırmacılar, çizildiğinde günışığıyla iyileşebilen bir tür plastik geliştirdi. Parasını beş beş saydığımız elektronik cihazların, o güzelim “piyano siyahı” plastik kasaları ve ekranlarının iki hafta sonra çizik içinde kalarak insanlıktan çıkması rezaleti sona eriyor. Amerika nın Güney Mississippi Üniversitesi nden Biswajit Ghost ve Marek Urban adlı iki bilim kişisi, dünya titizlerinin dualarıyla cennete gitmelerini sağlayacak bir hareket yaparak, çizildiğinde “iyileşebilen” bir tür polimer geliştirdi. Üstelik bu “iyileşme” için, günışığı yeterli. Malzeme, elastik polimere kararsız bir kimyasal yapısı olan oksetan ve güneşin UV ışınlarına duyarlı kitosan ekleyerek oluşturulmuş. Malzeme çizildiğinde, oksetan halkaları bozuluyor ve tepkimeye hazır uçlar meydana geliyor. UV ışınları, kitosanın da benzer uçlar oluşturmasını tetikliyor. Böylece oksetan ve kitosan birbirlerine tutunarak malzemeyi “onarıyor”.Kendini iyileştiren polimer henüz ticari kullanıma hazır değil. Ancak, hazır olduğunda arabalardan optik medyaya kadar çizilmesi istenmeyen her plastikli yüzeyde kullanılacağı şimdiden kesin.

*

TEKNOLOJİK BELEDİYE

Ankara da örnek belediyecilik sergileyen Yenimahalle Belediyesi, 2006 yılı Mayıs ayında hayata geçirdiği “e-belediye”nin ardından “Akıllı Kent Otomasyonu Bilgi Sistemi” (AKOS)projesini geliştirerek T-belediye ve S-belediye sistemlerini vatandaşın hizmetin

Yenimahalle Belediyesi vatandaşa büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.e-belediye sistemini hayata geçirerek birçok işlemin Belediye nin resmi internet sitesi www.yenimahalle.bel.tr adresinden yapabilmesini sağlayan Yenimahalle Belediyesi, şimdi de T-belediye ve S-belediye sistemlerini ayrıca KİOKS teknolojisini vatandaşın hizmetine sundu.

T-Belediye (Sabit Telefon)Hayata geçen sistemle vergi mükellefleri, Belediye ye gelmeden sabit telefonuyla evinden ya da işyerinden 344 00 77 numaralı telefonu arayarak vergi borcunu sorgulayabiliyor. Vergi borcunun da rahatlıkla ödenebildiği sistemle ayrıca belediye ile ilgili işlemler hakkında bilgi alınabilip,dilek ve şikayetlerde bulunabiliyor.S – Belediye (SMS Dönemi)S-Belediye sisteminde ise vergi mükellefleri, bulundukları yerden cep telefonuyla 3172 ye kısa mesaj göndererek Belediye ye ait emlak, çevre temizlik vergilerini ödeyebiliyor ve genel sorgulama yapabiliyor. Rahat bir kullanıma sahip olan sistemle vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne girip; “Yenimahalle (boşluk) vergi türü (boşluk) sicil numarası” şeklinde yazdıktan sonra 3172 ye kısa mesaj göndererek bilgi sahibi olabiliyor. (Örn. Yenimahalle emlak 1234) KİOSK ve Bilgilendirme Ekranı Yenimahalle Belediyesi, ilçenin 5 ayrı noktasına yerleştirdiği KİOKS ve bilgilendirme ekranları ile ev ve işyerinde internet aboneliğini bulunmayan vatandaşlara internet hizmeti veriyor. Ayrıca bilgi ekranlarında yapılan işlemler ise şöyle; Vatandaşlar vergilerini sorgulayabilmekte, kredi kartlarıyla ödeme yapabilmekte, dilek ve şikâyetlerde bulunabilmekte. Ayrıca bu bölgelere konan plazma ekranlarla vatandaşlara belediye tarafından seslice görüntülü duyurular yapılıyor. Vatandaşlar plazma ekranlarından Türkiye ve dünya gündemi ile ilgili tüm haberleri ve döviz kurlarını takip edebiliyor.

“Sözümüzü Tuttuk Mutluyuz”

Her konuda olduğu gibi teknolojiyi de yakından takip ederek, vatandaşlarımıza katılımcı, şeffaf, planlı ve ilkeli hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Duyar, “e-devlet” projesinin bir devamı olan” e-belediye” uygulamasının ardından şimdi de S-belediye ve T- belediye uygulamalarını hayata geçirdik. Vatandaşlarımız, belediye ile ilgili birçok iş ve işlemlerini, bulundukları yerden sabit telefon veya cep telefonuyla güvenli bir şekilde, 7 gün 24 saat sıra beklemeden, sıkıntı çekmeden yapabilecek, sorunlarını yetkililere iletmek suretiyle en kısa sürede çözümlenme imkânı bulacak. Ayrıca vatandaşlarımız; şehrin yönetiminde söz sahibi olacak, vatandaş ile yerel yönetim arasında şeffaf ve güven unsurunun oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.”dedi. “e-devlet” uygulamasının ardından vatandaşımıza KİOKS hizmetinin de en kısa sürede hayata geçirileceği müjdesini vermiştik diyen Duyar, “Sözümüzü tuttuk ve KİOKS ile bilgilendirme ekranları da hizmete soktuk. Bu hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Teknolojinin getirdiği Yeniliklerle Yenimahalle’yi buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

*

JAPON MÜHENDİS ROBOT SEVGİLİ YAPTI

Ülkesinde çalışmaktan kız arkadaş bulmaya vakti olmayan Japon bilgisayar mühendis çözümü teknolojide buldu.. Amerika – Kanada’nın Ontario eyaletinde yaşayan Japon robot uzmanı ve bilgisayar mühendisi genç, işinden özel hayatına vakit ayıramayınca çareyi kendisine robot kız arkadaş yapmakta buldu. Li Trung’un 3 yıl uğraşarak yaptığı Aiko (Japonca aşk çocuğu anlamına geliyor) isimli robot 20’li yaşlarda bir genç kızı andırıyor ve 90-60-90 ölçülerine sahip. 20 bin dolara mal olan robot İngilizce ve Japonca 13 bin kelimeyi anlıyor. Her iki dili de konuşabiliyor. Silikonla kaplı olduğu için normal bir insan görünümünde olan Aiko söylenen şeyleri unutmuyor ve yapay zekasına kaydediyor. Gördüğü yüzü bir daha unutmuyor ve gazeteleri de sesli olarak okuyor. Muhasebe kayıtlarını tutabilen Aiko temizlik işlerini de elinden geldiğince yapıyor. En önemli özelliği ise seslerin tonuna ve dokunuşa göre tepki verebiliyor.

5 Yıla Kadar Daha da Geliştireceğim

Robot Aiko’yu kesinlikle “seks amacı için” üretmediğini söyleyen 33 yaşındaki Japon mühendis, ancak robotun “şefkatli” dokunuşlarla “orgazm” taklidi yapabildiğini de ekledi. Robotunun 24 saat emrinde olduğunu dile getiren Li Trung, “Koku alma duyusu hariç her şeye sahip. O mükemmel bir kadın. Ama insanlar robotu görünce kafası karışıyor. Bir çok kişi beni tanrı rolü oynamakla suçluyor. Aiko’ya taş bile fırlatan oldu. Önümüzdeki 5 yılımı Aiko’yu geliştirerek mükemmel hale getirmek için harcayacağım. Gün gelecek o bana bakacak” dedi.

*

RÜYANIN SIRRI TEKNOLOJİ İLE ÇÖZÜLECEK

Kimseye açamadığınız düşünceleriniz dijital ekrana aktarılarak kaydedilecek! Japon bilim adamların geliştirdikleri bir aletle, insan beyninden geçen düşünceleri ve bilinçaltının karmaşık dünyasının görüntülerini bilgisayar ekranına aktarmayı başardı. Bu yolla, uyku esnasında görülen rüyalar ve kimseye açamadığımız düşünceler dijital ortama aktarılarak kaydedilecek.Projeyi yürüten uzmanlar, “Bu teknolojiyi uygulayarak, rüyalar gibi insanların kişisel olarak algıladığı özel imgeleri izlemek mümkün” açıklamasında bulundu.Araştırma grubunun başkanı Yukiyasu Kamitani, “İnsanlar bir nesneye baktıklarında, retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İşte biz bunları dijital ortama aktararak görüntüleri elde edebiliyoruz” şeklinde konuştu.Kamitani, “Amacımız insan beyninin karmaşık yapısını çözebilmek” ifadesini kullandı.Çağdaş batı dünyasının toplumsal yaşamında köklü dönüşümler yaratan Sigmund Freud un 100 yıl önce yayımlanan Rüyaların Yorumu adlı kitabından bu yana bilimadamları insandaki bilinçaltının gizemi ve bunun yansıması olan rüyaların sırrı üzerinde çalışıyor.

*

3 G İLE 10 BİN KİŞİYE İŞ FIRSATI

Cep telefonunda yeni bir dönem başlatacak 3G teknolojisi en az 10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Bunun bin 500 ü mühendislerden oluşacak.

Yan sanayisi var

Mobil iletişimin kaderini değiştirecek 3G teknolojisi en az 10 bin kişinin mesleki geleceğini de etkileyecek. Türkiye deki 3 GSM operatörü, bu teknolojinin sistemi için yeni elemanlar alacak. İstihdam sayısı yan sanayiyle birlikte 10 bini bulacak.

Startı Mayıs ta

Bu rakamın bin 500 ü operatörlerin çalıştırmak zorunda olacağı Türk mühendislerden oluşacak. Devlete 1 milyar dolarlık kaynak sağlayacak 3G teknolojisinin 2009 yılı mayıs ayından sonra kullanıma açılabileceği belirtiliyor.

Bin 500 mühendis aranıyor

Cep telefonunda başlayacak 3G teknolojisi ile en az 10 bin kişiye iş imkanı doğacak. Sözleşme gereği, bunun bin 500 ü Türk mühendislerden oluşacak.Cep telefonuna gelecek yeniliklerle hayatımızı değiştirecek olan 3G teknolojisi, aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyle Turkcell in A tipi, Vodafone nun B tipi ve Avea nın C tipi lisansları almayı hak kazanmasından sonra hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Daha önce bu teknoloji için yatırımlara başlayan 3 cep telefonu operatörü, önümüzdeki aylarda hizmete girecek sistem için yeni elemanlar da alıyor.

Yan sanayi de kazandı

İhalenin ardından yapılan sözleşme taslaklarında yer alan bir düzenlemeye göre; her operatörün aşamalı olarak 500 Türk mühendisi çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. 3 operatörün 500 er mühendis aldığı düşünüldüğünde, bin 500 Türk mühendise yeni iş imkanı sağlanacak. Bunun yanında, operatörlerin cihazları da belli oranda Türk üreticilerden alması gerekiyor. Bu da, yan sanayide yeni iş imkanları doğuracak.

İstihdam 10 bini bulacak

Böylece, 3 G teknolojisiyle hareketlenecek sektörde istihdam da artmış olacak. Operatörler sadece mühendis değil, çağrı merkezinden vasıfsız işçiye kadar yeni elemanlara ihtiyaç duyacak. Yatırımlar hız kazandıkça eleman alımları da devam edecek. Bu şekilde istihdamın en az 10 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Buna yan sektörler de eklendiğinde, sayı daha da artacak. 3G teknolojisi, ihaleden gelen 1 milyar euro ile birlikte ekonomiye büyük katkı asğlayacak.

*

FACEBOOK DA VİRÜS GELEBİLİR!

Facebook rekor kırdı. Google den yapılan açıklamaya göre en çok girilen bölüm oldu. Facebook’taki kullanıcıların hedef alındığı “Koopface” adlı virüs sosyalleşme sitelerini kullanarak bireylerin bilgisayarlarındaki kredi kartı gibi kişisel bilgilerine ula SABAH-Hackerların son saldırısı olan bu virüs Facebook gibi sosyalleşme sitelerindeki kullanıcılara dadandı. Koobface virüslü bilgisayarlardan atılan mesajların açılmasıyla bulaşıyor.Virüslü mesajların konu bölümünde “Bu filmde harika görünüyorsun” yazdığı ve alıcıyı direk olarak Adobe Flash Player’ın bir sürümünü,yükleme sayfasına yönlendirdiği belirtiliyor.Eğer bu yazılım bilgisayar’a yüklenirse bilgisayarınıza virüs yüklenmiş oluyor.McAfee Inc. de uzman olan, Craig Schmugar, bu virüsün de mail yoluyla bulaşan diğer virüsler gibi hızlı bir şekilde yayıldığını ve kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

*

FACEBOOK, MERKEZİNİ DUBLİN DE KURACAK

Uluslararası çevrim içi sosyal iletişim sitesi Facebook, uluslararası merkezini Dublin de kurmaya karar verdi. Facebook tan yapılan açıklamada, yeni uluslararası merkez için Dublin de karar kılındığı kaydedildi.Facebook, Dublin deki merkezinde, uluslararası teknik satış ve işletim destek hizmetlerini yürütecek.

*

EN İYİ ANTİVİRÜS PROGRAMI HANGİSİ?

Bilgisayarınızı her türlü zararlı yazılımdan korumakla görevli popüler antivirüs programları teste tabi tutuldu. İşte çıkan sonuçlar… Zararlı yazılımların sayısı, her geçen gün artmaya devam ediyor. Güvenlik uzmanları, sadece 2008 yılında 3 milyona yakın zararlının ortaya çıktığını belirledi. Zararlılara karşı korumayı, yeni güvenlik paket programları sunuyor. CHIP, 2009 model güvenlik paketlerini inceledi. İşte sonuçlar…Norton Internet Security 2009, göz kamaştırıcı tanımlama oranının yanında, yüksek performansı ve kapsamlı yardım ve destek dosyaları ile özellikle giriş seviyesi kullanıcıların gözü kapalı güvenebileceği bir yazılım paketi olmuş. Test sonucu toplam puan: 89

Kaspersky: Profesyonel kullanıcılar, Kaspersky i değerlendirmeli. Kaspersky nin paketi, performansı ile öne çıkarken, zararlı yazılımlar (malware) hakkında kapsamlı bir bilgi hazinesi görevi gören yenilikçi özelliklere de sahip. Test sonucu toplam puan: 88

NOD32, kullanıcıları internetin tehdit unsurlarından maksimum seviyede koruması için geliştirilen ve kullanımı gayet pratik olan başarılı bir uygulama… Sistem kaynaklarını da olabildiğince az tükettiğinden dolayı diğer sistem kaynaklarını sömüren güvenlik yazılımlarına göre de kullanıcıların gönlünü almayı başarmış durumda… Test sonucu toplam puan: 87

F-Secure un paketi ise oldukça hassas ayarlanabilen aile filtresi ile, çocuklarını zararlı sitelerden korumak isteyenlere önerilebilir. Test sonucu toplam puan: 86

G Data, internet zararlılarını tanımlama konusunda lider konumunda. Birkaç hatalı alarma, ortalama bir performansa, ve fazlaca detaylı arayüze göz yumabilenler, testteki en iyi güvenliği sağlayan G Data yı seçebilir. Test sonucu toplam puan: 84

BitDefender ve Panda nın paketleri, henüz tanımlanmamış zararlıları tanıyarak ileriye yönelik korumada başarılı olurken, adware ve spyware leri tanımlamada BitDefender, malware leri tanımlamada ise Panda tökezliyor. BitDefender test sonucu toplam puan: 75, Panda test sonucu toplam puan: 71

Avira nın güvenlik paketi ise koruma açısından her ne kadar yeterli olsa da, giriş seviyesi kullanıcıları zorlayan arayüzü, vasat performansı ve bir kurtarma CD si olmaması sebebiyle testte son sırayı aldı. Test sonucu toplam puan: 65

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.