Ankara Seracılık

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Akkuzulu girişinde kurulan dev serada ilk domates hasadı toplanmaya başlandı.

Domatesi ile adını duyuran Çubuk’un Akkuzulu mahallesinde yaklaşık 20 dönüm üzerine kurulan domates serasında 8 ay boyunca 25 kişi istihdam ediliyor.

Akkuzulu domatesi için kurulan sera İç Anadolu bölgesinin en büyük olma özelliğini de taşıyor.

İlk defa geçen yıl başladıklarını belirten Karakütük Meyve Sebze İşletmesi ortaklarından Mustafa Karakütük (33): “Bu yıl da emeklerimizin karşılığını almak için ürünlerimizi toplamaya başladık. İlk etapta 10 dönümle başladığımız sera da şimdilerde 20 dönüme çıkardık. Burası İç Anadolu bölgesinin en büyük seralarından biri. Ürünlerimiz çok iyi ve çok kaliteli. Burada günlük ortalama 6 ile 7 ton arasında ürün çıkan seramızda 25 ile 30 kişi çalışıyor. Ürünlerimizin çoğunu burada satarken yüzde 25’ini Ankara haline götürüyoruz. Seranın büyük çoğunluğu domates ancak az da olsa salatalık, biber ve kabak gibi sebzeler de var. Bu yıl ortalama 500 ton ürün alacağımızı tahmin ediyoruz. Domateslerimizin bir tanesi yaklaşık 350-400 gram geliyor’’ diye konuştu.

ÇUBUK’TAN ANKARA’YA DOMATES

Yaklaşık 600 Bin TL yatırım yapılan serada toplam 50 bin domates fidanından ürün alınıyor.

Yüzde 98 Torry Tekli üretimi yapılan serada, Panda, Ty-beef, Salkım, 12-12, Seyit Kokteyl Kahvaltılık, İskender gibi 7 değişik domates yetiştiriliyor. İyi tarım yöntemiyle üretim yapılan serada, yetiştirilen domatesler akıllı arılar tarafından dölleniyor. Domatesin toptan kilosu ise 1.80 kuruştan satılıyor. Yağmur sularının toplanıp, gölette dinlendirilerek sulama yapıldığı sera ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.