Ankara Yine Gökçek’e Emanet

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

AK Parti belediye başkan adaylarını açıkladı. Ankara’da AK Parti’nin adayı değişmedi.

Ankara’da mevcut belediye başkan adayı yine yeni yeniden Melih Gökçek oldu.

Melih Gökçek Ankara’ya yeniden belediye başkanı adayı oldu.

AK Parti belediye başkan adayı açıklandı. AK Parti Ankara belediye başkanı adayı Melih Gökçek oldu.

MELİH GÖKÇEK KİMDİR?

Melih Gökçek 20 Ekim 1948 Yılında Ankara Keçiören’de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımı idi. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara’da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e dönen Gökçek, ilk orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Meslek Okulu’ nu bitirdi. Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ‘ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.

Babasının Gaziantep Adalet Partisi il başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüyen Gökçek, siyaset hayatına 1984 Yerel Yönetimler Seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilerek başladı. Halkın güvenini kazanarak 4 Dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gökçek, belediyecilikte yeni çığırlar açacak hizmet anlayışı ile Ankara’ya başarılı bir vizyon kazandırmıştır. Hayata geçirdiği projelerle Türkiye ve dünya çapında başarılı çalışmalara imza atmış, çeşitli ülke ve kuruluşlardan gurur verici ödüller almıştır. Yoğun çalışma temposundan vazgeçmeyen Gökçek çalışma saatlerini 9-5 mesai anlayışından çıkarıp 7/24 haline getirmiştir. Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde kimsesiz çocukların “Melih Baba” diye hitap ettiği Gökçek büyükşehir belediye başkanlığı görevinde de tüm Ankaralının sevgisini ve güvenini kazanmıştır. Yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları ve sosyal belediyecilik atılımları ile Ankara’nın yıllardır üst üste Türkiye’de EN YAŞANABİLİR KENT olarak seçilmesinin tesadüf olmadığını kanıtlamıştır.

SİYASİ HAYATI

25 Mart 1984 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığını % 56,6 oy alarak kazandı. Görevini tamamladıktan sonra Gökçek bürokrasiye geri döndü. 1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü yaptı. 20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2 yıl, 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve seçimi kazandı. 1999 Yılında ikinci kez aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez iki dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen kişi oldu. 2004 yılında üçüncü kez yine aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez üç dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ na seçilen kişi oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde 4. kez aynı göreve seçilmiştir. Halen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

1984-1989 ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1989-1991 SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

1991-1994 REFAH PARTİSİ ANKARA MİLLETVEKİLİ

1994.1999 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1999-2004 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

2004-2009 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

2009-….. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

05-08 Mayıs 2011 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK oy birliği ile Birliğin Başkanlığına seçilmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Yangzhou kentinde 24- 27 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tasarım Kentleri Zirvesine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Genel Kurul’a katılan 18 ülkeden 32 kent tarafından oybirliği ile Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanlığına seçilmiştir.

AİLESİ

20 Ekim 1975 yılında Nevin Hanım ile evlendi. Nevin Hanım Düzce’nin Akçakoca ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Öğretmenlik görevini 30 sene devam ettirdi. Şu anda emekli olan Nevin Hanım (SOS) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın onursal başkanlığını aktif olarak devam ettirmektedir. (1976) Ahmet ve (1982) Osman olmak üzere 2 çocuk sahibidir. Ayrıca Melih ve Ahmet isimli iki tane torunu vardır.

Gökçek in en sevdiği ilgi alanları fotoğraf çekmek ve futbol oynamaktır. Çektiği fotoğraflarla ilerde bir sergi açmayı düşünmektedir. En sevdiği yemek çiğ köfte, en sevdiği renkler ise mavi yeşil ve beyazdır.

Gökçek’ in hayatında 20 Ekim tarihinin ayrı bir önemi vardır. 20 Ekim Tarihi Melih Bey ‘in ve eşi Nevin Hanım‘ın doğum günü ve hayatlarını birleştirdikleri gündür. Ayrıca Melih Bey in milletvekili olduğu gündür.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.