Başkent Ankara 2011 Böyle Geçti

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Başkent Ankara 2011 Böyle Geçti

Acısıyla tatlısıyla hüznüyle mutluluğuyla 2011 yılı geride kaldı ve 2012 yılına bereketli kar yağışıyla girdik.

2011’de Başkent’te gündeme damgasını vuran haberler.

Gökçek’in Twitter mesajlarından, Bakan Günay’la Kafası iyiydi herhalde polemiğine, OSTİM’de aynı gün yaşanan iki patlamadan, Haziran ayının ortasında alt geçitlerin yağmur suyuyla dolup taşmasına kadar onlarca olay Ankara gündeminde oldukça yoğun tartışmalara neden oldu.

Başkent, yaşanan acı, tatlı gelişmelerle bir yılı daha geride bıraktı. Ankara geçen yılı nasıl geçirdi, Ankara Hürriyet sizler için derledi.

Bakanın kafası iyiydi herhalde

Yılın polemiği de Turizm Bakanı Günay ile Başkan Gökçek arasında yaşandı. Bakan Günay’ın “Atatürk’ten sonra Ankara’nın kadrini bilen, yeni bir başkentin farkına varan bir yöneticinin daha Başkent sınırlarından geçmediği” açıklamasına Gökçek, “Sayın Bakan gece yarısı konuştuğu için kafası karışıktı, meşguldü, iyiydi herhalde” karşılığını verdi.

Kumrular’da bomba patladı

Başkent’in kalbi Kızılay’da araç içine yerleştirilen bomba sabah saatlerinde patladı. Patlamada, Kumrular Sokak cehenneme dönerken 3kişi öldü, 34 kişi yaralandı.

11 Ocak

Twitter’e avukatla girdi

Twitter’a üye olan Başkan Melih Gökçek’in ilk mesajlarından birisi “Avukatım twitter’daki tüm mesajları resen takip edecek, hakaret edenlere ceza ve tazminat davası açılacak” oldu.

21 Ocak

Bakan’dan sıra ayarı

Başkan Gökçek’in “Öncelik Sincan’da” ısrarına rağmen Ulaştırma Bakanı metro sılamalasına “ayar” çekti. Öncelik Keçiören’de.

25 Ocak

Memleket gibi olduk

Ankara’nın nüfusu, göçlerle 4 milyon 650 bini geçti. Başkent’te yaşayan Ankaralı sayısı ise 1.5 milyon

4 Şubat (Ana Gazete)

Kayıtdışı patladı

Ankara’nın sanayi bölgesi OSTİM, iki büyük iş kazasıyla cehemmene döndü. Patlamaların olduğu işyerleri kayıtdışı çıktı.

5 Şubat

Bir ODTÜ Göründü

Web arama motoru kullanılarak 19 bin üniversitenin değerlendirildiği “Dünyanın en iyi 500 üniversitesi” sıralamasına, Türkiye’den bu yıl sadece ODTÜ girebildi.

10 Şubat

Bari Bunu taşıyalım

İçişleri Bakanı’nın talimatıyla oto galerilerinin kent dışına taşınması yargıya takılırken, patlayıcı-yanıcı madde üreten tesislerin şehir dışına çıkarılması kararı alındı.

22 Şubat

Zararın Başkenti

Bakan Ertuğrul Günay, “Atatürk’ten sonra Ankara’nın kadrini bilen, yeni bir başkentin farkına varan bir yöneticinin daha Başkent sınırlarından geçmediğini” savundu.

25 Şubat

100 Bin Kentli Okuma Bilmiyor

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, “100 bini üzerinde okuma-yazma bilmeyen insanın yaşadığı Başkent’te ben dahil kimse başı dik gezemez” dedi.

2 Mart

Dünyaya Anlattı

Başkan Veysel Tiryaki, Altındağ’da35 bin kadına eğitim veren “Hanımlar Eğitim ve Kültür Merkezleri”ni New York’ta dünyaya anlattı.

8 Mart

Sonunda Dizi Oldu

Başkent’te yıllardır eleştiri konusu olan “kullanılmayan üst geçitler”, sonunda Başkan Gökçek’in de çok sevdiği “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” dizisine espri malzemesi oldu.

19 Mart

En Pahalı Bilboard

Eskişehir Yolu’nda yapımına 2006 yılında başlanan ama önce maddi kaynak, ardından davalar nedeniyle ortada öylece kalan “Demir Kafesé geçidi olarak reklam panolarıyla kapatılacak.

2 Mayıs

EXPO Ex Oldu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün Ankara’nın fuarlar konusunda iyi bir yerde olmadığı ve geride kaldığı açıklamasının mürekkebi kurumadan, Başkent’in EXPO adaylığı suya düştü.

13 Mayıs

Yapınca Söz Hakkı İsteriz

Ankara projeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Babacan, yarım kalan metrolar hizmete girdikten sonra işletmede söz hakkı isteyeceklerini söyledi.

18 Mayıs

Mitinge de Sakız Oldu

Cumhurbaşkanı Gül’ün yanında sakız çiğnediği için Fransa Cumhurbaşkanı’nı havaalanından sakız çiğneyerek uğurlayan Başkan Gökçek, bu kez Sincan mitingine damgasını vurdu.

25 Mayıs

Yıkıcı İhtimal Risti %35

Ankara Üniversitesi’nin beş yıldır sürdürdüğü “deprem riski araştırması”, Başkent için 10 yıl içinde yıkıcı bir deprem olasılığının yüzde 35 olduğunu ortaya koydu.

14 Haziran

Üçte İkisi yenilendi

TBMM’ye gönderdiği temsilci sayısı artan Ankara’nın 31 milletvekilinin 21’i yeni isimlerden oluştu.Eski vekillerden sadece 10’u yeniden TBMM’ye girebildi

17 Haziran

İşte Kanal

Seçimden önce Başkan Gökçek’in vaat ettiği “Kanal Ankara”yı, seçimden sonra kentin ana yollarını kanala, alt geçitlerini dereye çeviren ”yağış” gerçekleştirdi.

19 Haziran

Kiracı Olmak Zor Vekilim

Yurdun her yanından gelen yeni milletvekilleri, Ankara’daki kiralara şaırdı. Vekiller istenen depozitoyu da fazla buldu.

21 Haziran

Artık Suçun Kalesi Değil

Velilik ve polisin “ Kale Eylem Planı” kapsamında aldığı önlemler sonuç verdi. Ankara Kalesi’nde uygulamanın ilk üç ayında suç da, şikayet de azaldı.

12 Temmuz

Pasajlara Alt Geçit

Gökçek, trafikteki alt geçitlerin ardından u kez de Kızılay’daki iş merkezlerini alt geçitlerle birbirine bağlamayı hedefliyor.

20 Temmuz

Sokak Savaşı

Bülent Tanık’ın “İşportaya müsaade etmeyeceğiz” açıklamasının ardından Yüksel Caddesi ile Konur ve Karanfil sokakları savaş meydanına döndü.

1 Ağustos

Ankara Hürriyet Kırıkkale’de

Ankara Hürriyet kardeş komşusu Kırıkkale’de de okurlarıyla buluşuyor. Kırıkkaleliler, artık kentleriyle ilgili tüm haberleri gazeteleri Ankara Hürriyet’ten okuyabilecek.

3 Ağustos

İmzala ODTÜ Yol Olmasın

Gökçek’in ODTÜ’den yol geçirme projesine karşı imza kampanyası başlatıldı. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu 10 bini aşkın kişi, projeye hayır dedi.

15 Ağustos

Ayaş’ta Karantina

Başkent’in Ayaş ilçesi Başayaş Mahallesi’nde artan hayvan ölümleri nedeniyle 4 Ağustos’tan bu yana şarbon karantinası uygulandığı ortaya çıktı.

21 Ağustos

Arasta’ya Transfer

Ankara’da yerel yönetimlerin sahip çıkmadığı müzeye, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kucak açtı. Arasta isimli müze, yakında açılacak.

25 Ağustos

Kılıçdaroğlu Müdahalesi

300 milyon dolarlık rant iddialarıyla ilgili Yenimahalle Belediyesi’nin düzenleyeceği basın toplantısını CHP lideri engelledi.

1 Eylül

Parnassos Terkedildi

Şereflikoçhisar’da kaçak kazıların peşine düşen arkeologların geçen yıl tesadüfen bulduğu Parnassos Antik Kenti, kaderine terk edildi.

12 Eylül

Göz Göre Göre Balıklar Öldü

Mogan ve Eymir göllerini birbirine bağlayan su kanalının zemininde çalışma yapmak için kanalın su kapakları kapatılınca üç gün içinde göllerde binlerce balık can verdi.

18 Eylül

Danıştay’a Bıyık Çalımı

İptal edilen camili amblemi yıldız ekleyip Meclis’ten geçiren Gökçek, Danıştay’ın iptal ettiği logoyu da kediye bıyık takarak tekrar kabul ettirdi.

21 Eylül

Kumrular’da Bomba Patladı

Ankara’nın kalbi sayılan Kızılay’da saat 11.05’te araç içine yerleştirilen bomba patladı. Patlamanın olduğu yerde park halindeki araçlarda yangın çıktı, iş yerleri kullanılamaz hale geldi. 3 Kişi öldü 34 kişi yaralandı.

27 Eylül

Biri Yaptı Biri Yıktı

Büyükşehir Belediyesi, siteler esnafı ve çevrede alışveriş yapan vatandaşlar için sosyal tesis yaptı. Altındağ Belediyesi ise tesisi yıktı.

28 Eylül

Polis Girdi Suçlu Çıktı

Çinçin’de uygulanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında semtte 300’den fazla polis yaşamaya başlayınca suç oranı yarı yarıya azaldı.

4 Ekim

Washington’da Türk Baharı

ABD’nin başkenti Washigton’da düzenlenen geleneksel Türk Festivali’ne bu yıl Ankara damgasını vurdu. Başkan Gökçek’le birlikte Ankara heyeti, alanda büyük ilgi gördü.

5 Ekim

Gökçek’in Hayalı Başkent Platosu

Başkent’te film platosu kuracaklarını açıklayan Gökçek, “Buranın Türkiye’nin Hollywood’u olmasını istiyoruz. Zararın neresinden dönersek kardır” dedi.

18 Ekim

Bu Çadırda Grev Var

Ayaş’ta mülteci kampı kurulmasını istemeyen CHP’li belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, bir hafta süreyle açlık grevine başladı.

20 Ekim

Gözlerimin Yaşına Bak

Tüm Türkiye’yi yasa sürükleyen Hakkari’deki saldırıda yaşamını kaybeden şehitlerin acısı Başkent Ankara’yı da gözyaşlarına boğdu.

25 Ekim

Başkentin Eli Van’da

Türkiye’yi yasa boğan Van’daki 7.2’lik depremin ardından tüm yurtta olduğu gibi Başkent’te de yardım seferberliği başlatıldı

11 Kasım

Başkent’in Huzur Çayı

Kentsel yaralardan Ankara Çayı’nın Sincan’daki bölümü ıslah edildi. Başkan Tuna, “İlçenin sıkıntı kaynağı, huzur kaynağı olacak” dedi.

18 Kasım

Kuğulu’da Aynı Senaryo

Mahkemeden beklenen karar çıktı ve Kuğulu alt geçitlerinin kapatılmasını öngören kararın yürütmesi durduruldu. Ankara, rahat bir nefes aldı.

30 Kasım

Vadi Krizinde Barış Kazandı

Kentin göbeğinde zaman zaman savaş manzaralarına sahne olan Dikmen Vadisi’nde barış kazandı. Belediye ile gecekondu sahipleri anlaştı.

11 Aralık

Odadan Yine Hava Uyarısı

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, yaptığı açıklamada son üç ayda Başkent’te hava kalitesi sınır değerinin toplam 27 gün aşıldığı uyarısında bulundu.

14 Aralık

Başkent’ten Tarihi Rekor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara’nın ihracatta son 12 ayda cumhuriyet rekorunu kırarak, 6 milyar 350 milyon dolara ulaştığını söyledi.

18 Aralık

Adliye Yeşil Alan Oluyor

Kent dışına çıkarılacak toptancı halinin yerine taşınması planlanan Adliye’nin mevcut binası yıkılarak yeşil alana dönüştürülecek.

26 Aralık

Ege’ye Ulaşmak 3.5 Saat Olacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım Ankara- İzmir arasını 3.5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının ilk etabı için tekliflerin 28 Aralık’ta alınacağını söyledi. Hürriyet

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.