Başkentin Barajları Dolacak

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Ankara’da son yılların en yoğun kar yağışını alırken, karların erimesiyle birlikte barajlar suya doyacağı bildirildi.

İnsanlığın İftihar Tablosu Sonsuz Nur Başkent Ankara, son yılların en yoğun kar yağışını alırken, karların erimesiyle birlikte barajlar suya doyacak. ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da etkili olan kar yağışlarının barajların yüzünü güldürdüğünü belirterek, Ankara’ya içme suyu temin edilen barajların havzalarına rekor düzeyde kar yağışının gerçekleştiğini söyledi.

Ankara’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı baraj havzalarının bulunduğu alanlardaki kar kalınlığının 50 ile 150 santim arasında değiştiğini ifade eden Kaya, barajları besleyen en önemli kaynağın kar suları olması nedeniyle kar yağışının çok önemli olduğunu kaydetti.

Kaya, havzalardaki karların erimesiyle birlikte barajlara 500 ile 700 milyon metreküp daha su geleceğini tahmin ettiklerini vurgulayarak, “Mevcut rezervin üzerine gelecek bu miktardaki su ile barajlarımızdaki doluluk oranı 1 milyar metreküpün üzerine çıkmış olacak” dedi.

Genel Müdür Kaya, geçen yıl yağış miktarının az olduğunu, buna rağmen barajlardaki su rezervinin toplam yüzde 34 dolayında olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Çamlıdere Barajı dışındaki Kurtboğazı, Kavşakkaya, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarında doluluk oranları yüzde 40 seviyelerindedir.”

Barajları besleyen su havzalarındaki yağış durumunun memnuniyet verici miktarda olduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi: “Meteorolojiden aldığımız bilgiler ve kendi tespitlerimize göre şunu söyleyebilirim ki; Ankara tarihindeki en büyük kar yağışlarından biri bu yıl baraj havzalarımızda gerçekleşmiş bulunmaktadır. Havzadaki kar kalınlığı 50 santimetre, yüksek tepelerde ise 1,5 metrenin üzerindedir. Kış ayları boyunca süren yağışlara Mart ayının son günlerinde görülen yoğun yağışlar da eklenince, Ankara tarihinde kar yağışı açısından rekor kırılan yıllardan biri oldu.”

Şu an barajlarda toplam 532 milyon metreküp su olduğunu anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karların erimesiyle 500-700 milyon metreküp daha suyun geleceğini ümit ediyoruz. Barajlara bağladığımız Devret, Berçin, Kınık, Avdan ve Gökdere’den de önemli ölçüde su geliyor. Dolayısıyla barajlarımızdaki su miktarının karların erimesiyle birlikte 1 milyar metreküpün üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Bugüne kadar baktığımızda barajlarımızda tarihinde en fazla 850 milyon metreküp civarında su birikmiş.

İnşallah bu sene bu rakamın çok üzerine çıkacağız. Ancak, şunu da belirtmeliyiz ki eğer karlar yavaş yavaş erirse tüm suyu kullanabiliriz. Karlar bir anda erir ve taşkın şeklinde barajlarımıza su gelirse, suyun bir kısmı da taşabilir ve kullanılamaz duruma gelebilir. Temennimiz inşallah karlar yavaş yavaş erir ve havzadaki karların bir damlası dahi boşa gitmeden değerlendirilmiş olur” dedi.haberler.com

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.