Çocuk 7 Kişiye Can Verdi

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

 

Çocuk 7 Kişiye Can Verdi

Çubuk’ta geçirdiği trafik kazası sonucu 2 gün Hastanede hayat mücadelesi veren ve beyin ölümü gerçekleşen 7 yaşındaki Tayyip Özdemir’in organları, başkentin çeşitli hastanelerinde organ bekleyen 7 çocuğa umut oldu.

 

13 Haziran’da Çubuk’ta bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan Tayyip Özdemir, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ambulansla acil servise getirilen Özdemir, durumunun ağır olması sebebiyle cerrahi yoğun bakıma sevk edildi. Bütün müdahalelere rağmen 15 Haziran’da Özdemir’in beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanenin Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Murat Kaymak, Özdemir’in organlarının bağışı için onay almak üzere aileyle irtibata geçti. Ailenin “olur” vermesinin hemen akabinde ise Ankara’nın çeşitli hastanelerinde yatan ve bağış bekleyen hastalar belirlendi. 16 Haziran sabahı 00:30’da başlayan ve yaklaşık 4 saat süren ameliyatın ardından Tayyip Özdemir’den alınan organlar sırasıyla diğer hastanelere sevk edildi.

Tayyip Özdemir’in kalbi, 7 yaşındaki bir çocuğa nakledilmek üzere Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne, karaciğeri 14 yaşındaki bir hastaya nakledilmek üzere Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü. Yine yaşıtı sayılabilecek hastalara nakledilmek üzere böbrekleri Özel Medicana ve Hacettepe Üniversitesi Hastanelerine, korneaları Ankara Hastanesi Göz Bankası’na götürüldü. Pankreası ise Tayyip Özdemir’in beyin ölümünün gerçekleştiği Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan başka bir çocuk hastaya nakledilecek. Dışkapı Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Murat Kaymak, Tayyip Özdemir’in ailesiyle çok duygusal bir atmosferde görüşme gerçekleştirdiklerini, ailenin davranışının örnek bir davranış olduğunu ve bu bağış olayının herkese örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade etti.

YAŞASAYDI BUGÜN KARNESİNİ ALACAKTI

İlkokul 1. sınıf öğrencisi olan çocuğunun derslerinin çok iyi olduğunu ifade eden baba Murat Özdemir, “7 yaşındaydı. İlkokul 1.sınıfa gidiyordu. Karne alacaktı. Bütün dersleri 5’ti. Çok başarılı bir çocuktu ama bisiklet sürerken çok hızlı giden, ismini bilmiyorum ehliyetsiz 16 yaşında birisinin çocuğuma çok süratli vurması sonucunda çok ağır travma geçirdi. Hiçbir şekilde uyanamadı. İşte bundan dolayı beyin ölümü gerçekleşti” dedi. Baba Özdemir, çocuğunun organlarını canı gönülden verdiğini belirtti. “Herkese örnek olmasını istiyorum” diyen Özdemir, “Yavrumun organlarını canı gönülden bağışladım. Herkese örnek olsun. Benim Tayyibim kurtulamadı. Hayata dönemedi. İnşallah, organları gidecek kişiler hayata döner, koşar, oynar. Onlar da hayata tutunur. İnşallah benim Tayyibimin organları onlarda hayat bulur. Onları da ben Tayyib’im diyerek severim, kucaklarım. Maddi yönden hiçbir beklentim yok” diye konuştu.

“BAŞBAKANIMIZI ÇOK SEVİYORDUK. İSMİNİ TAYYİP KOYDUK”

Acılı baba, “Başbakanımızı çok seviyorduk. Dedesi ‘Tayyip koyalım ismini’ demişti. 2004’te ismini Tayyip koyduk. Doktorlarımızdan Allah razı olsun. Çok uğraştılar uyandırmak için, beyninin tekrar vücuda uyarı vermesi için, ama uyanamadı. Uyanamayınca da beyin ölümü gerçekleşti. Beyin ölümü gerçekleşince de bizden rica ettiler çocuğun organlarını alalım binlerce bekleyen var toprakta çürümesin dediler. Biz de bizim acımız çok büyük ama acımızı içimize gömdük, takdir-i ilahi dedik ve toprakta çürümesin dedik. Onlar da hayata tutunsun dedik. İnşallah onlar da gelir, beni ziyaret eder, ben de onlara Tayyibim diye sarılır öperim doyasıya. Çünkü benim Tayyibimin organları o vücutlarda hayat bulacak inşallah. Acımız büyük, çok derin. Evlat acısını kimseye vermesin. Evlat acısını biz tattık, başkası tatmasın” şeklinde konuştu.

Amca Özdemir ise, “Daha önce televizyonlarda izliyorduk, çok zor bir duygu. Hocamızın konuşmaları bizi çok etkiledi. Annesinin de çok büyük rolü oldu. Annesi Döndü Özdemir seve seve verdi. Televizyonlarda seyrediyorduk daha önce ama çok zor oluyor. Annesi, babası başta olmak üzere evet dediler. İnşallah bir yerlere gider şifa olur” sözlerini sarf etti.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.