Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Devam Ediyor

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

9. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali renkli görüntülerle devam ediyor.

Çubuk’ta ’’9. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’’ düzenlenen renkli kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı. Festivale bu yıl 5 ülkeden 200’e yakın yabancı konuk davetli olarak katılırken, Başkent Ankara’dan ve çevre illerden yüzbinlerce insan festival alanına akın etti.

Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi önünde başlayan kortej yürüyüşüne Ankara Milletvekili ve AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Ankara Milletvekilleri Prof. Dr. Emrullah İşler, Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Yalova’nın Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, okul müdürleri, çeşitli kurumların ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve festival için ilçeye gelen yabancı gruplar katıldı.

Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere, yol boyunca stant açanlar turşu ve baklava ikramında bulundu. Vatandaşlar, yol boyunca en çok ilgiyi antika otomobillere, ilçenin geleneksel kıyafetiyle yürüyen gençlere, renkli kıyafetleri ile festivale renk katan yabancı konuklara ve mehteran bölüğüne gösterdi.

Antika otomobiller, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü, akülü tekerlekli sandalyelerle katılan engelli ve engelli dostları derneği üyeleri, seğmen ekibi, muhtarlar derneği üyeleri, ÇUDEF üyeleri, spor okulları ve tekerlekli şehitler anıtı eşliğindeki yürüyüş Atatürk Parkı’nda son buldu.

Eski Şabanözü kavşağında oluşturulan festival kapısı önünde kesilen kurdeleyle başlayan festival açılışı ve akabinde parka kurulan sahnenin önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Belediye Başkanı Özden, festivalin bu yıl dokuzuncusunu düzenlemekten mutlu olduklarını ifade etti.

-HERKESİN ‘BENİM FESTİVALİM’ DEDİĞİ BÜYÜK ETKİNLİKTE, BİR GÖZ AĞLARKEN, DİĞER GÖZ GÜLMEDİ

Düzenlenen festivalin herkes tarafından ‘Benim festivalim’ olarak kabullendiğini belirten Başkan Özden, festivalin sadece akşam düzenlenmesi planlanan sahne programlarının yerine kültürel ağırlıklı etkinliklerin yapılacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle bu festivalimizin ilçemize, ülkemize hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim. Bu festivalin üretim festivali olduğunu herkes bilir. Bu festivalde tarlalarda çalışan binlerce işçi kardeşimizin emeği olduğunu da herkes bilir. Çünkü bizim festivalimizin ekonomik olarak bir değeri vardır. Bu nedenle de bu festivalimizin tamamını iptal edemezdik. Ancak çevremizde olanlara da kayıtsız kalamazdık. Bir göz ağlarken, diğer göz gülmez. Bunun için biz sadece akşam konserlerini iptal ettik. Diğer kültürel ağırlıklı programlarımız ve sanatsal faaliyetlerimiz devam edecektir.’’

-TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK YOLLARLA SEÇİLENLER İŞ BAŞINDA

Festivalin tarihinin demokrasi tarihi açısından kara bir gün olan 12 Eylül tarihine denk geldiğini hatırlatan Başkan Özden, o günlerde yaşadığı bir olayı anlatarak, şunları söyledi: “Biz civarımızda olup bitenlere duyarsız olamayız. Bugün biliyorsunuz Türk demokrasi tarihinde de tevafuk oldu. Belki yaşı benim yaşımı tutmayanlar vardır. Biz niye Mısır’a destek oluyoruz. Niye onun yanındayız. Niye Suriye’de zalime karşı demokratik olarak seçilmeyene karşı kişilere karşı tutumumuz net ve onlara karşı kınamalar yapıyoruz. Bunun nedeni şu olsa gerek, bizim yaşadığımız acı olayları o ülkeler yaşamasındır. Yaşım 16 idi, 12 Eylül tarihinde ihtilal oldu dediler. Çocuk yaştayım, inanın yatakları paramparça eden askerlerin ev baskınlarına şahit oldum. Şimdi Allah’a hamt olsun demokratik yollarla seçilenler, sizlerin temsilcileri olanlar iş başında ve Türkiye Cumhuriyeti’ni hedefledikleri güzel geleceklere taşıyorlar’’dedi.

-ÇUBUK METRO İSTİYOR

İlçenin ölçek itibariyle Türkiye’nin yüzde biri olduğunu ve ilçede Türk’ü, Kürdü, Laz’ı, Çerkez’i, Alevi’si, Sünni’si kısacası Türkiye’nin tüm renklerinin olduğunu anlatan Başkan Özden, tüm ilçe olarak üniversite şehri Çubuk’a metro istediklerini vurguladı. Festivalin tüm ilçe halkının olduğunu kaydeden Başkan Özden, ’’Biz kardeşçe, dostça, tüm sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak, Çubuk halkının benim festivalim dediği bu güzel festivalde tüm renkleri bir araya getirdik. Üniversite şehri olan Çubuk’a artık metro istiyoruz. Beklentimiz metro bu konuda hem hükümetimizden, hem de meclisten destek bekliyoruz’’ dedi.

-FESTİVAL EKONOMİYİ HAREKETLENDİRİYOR

Festivallerine yoğun katılımın olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk festivalinin üretimi çeşitlendirdiği gibi ekonomiyi de hareketlendirdiğini kaydetti.

Kaymakam Şahin, ‘’Anadolu’nun bu mümbit ovası, Başkentimizin yeni gözdesi Çubuk ilçemize uzaktan yakından teşrif eden misafirlerimize festivalimize teşriflerinden dolayı şükranlarımı sunarım’’ diye konuştu.

-ÇUBUK FESTİVALİ BÜYÜK BİR KIVANÇ KAYNAĞI

Festivalin yapıldığı bölgeye hem de ülkenin tanıtımına büyük katkı verdiğini dile getiren Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Çubuk festivalinin başarısının herkes açısından büyük bir kıvanç kaynağı olduğunu belirtti.

-ÇUBUK FESTİVALİ TÜRKİYE’DE SAYILI FESTİVALLERİN BAŞINDA GELİYOR

Belediyelerin birçok yerde festivaller yaptığını hatırlatan Ankara Milletvekili ve AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ise bu festivallerden elle tutulur, aranılan, arzu edilen, gelip bir şeyler alınan ve gidilmek istenen bir festivalin Çubuk Festivali olduğunu vurguladı. Festivalin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı veren herkese teşekkür ettiğini söyleyen İpek, ’’Turşu festivali Çubuk’un tanıtımına ve üretimine faydası oluyor. Çubuklunun üreterek para kazanmayı bilen, ekonomiye katkıda bulunan çalışkan insanlar olduğunu hem Ankara’ya hem Türkiye’ye anlatan güzel ve faydalı bir festival oluyor’’diye konuştu.

-ÇUBUK ÇOK GELİŞTİ

Çubuk’un 10 yıl içinde çok geliştiğin anlatan İpek, ilçede şimdi raylı sistemleri, metroyu ve birçok yeni şeyin konuşulduğunu ifade ederek, ’’Bunun için Allaha ne kadar hamt etsek azdır. Çubuk’a Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin kurulmasıyla ilgili kararı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bu eser Genel Başkanımız Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eseridir ve Çubuk’a hediyesidir. Türkiye’nin en güzel Osmanlı ve Selçuklu mimarisine sahip güzel eserlerinin olduğu çok nadide bir kampüs olacak’’ dedi.

Konuşmaların ardından açılışa katılan protokol üyeleri alanda kurulan ikram çadırını ziyaret ederek, burada kendilerine ikram edilen yöresel ürünlerin tadına bakma imkanı buldular.

-KÜLTÜR SOKAK İLGİ ODAĞI OLUYOR

Çubuk Dernekler Federasyonu ve Çubuk Belediye’sinin ortaklaşa düzenlediği Kültür Sokaktaki kültürel ve sanatsal etkinlikler ilgi odağı oluyor. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda misafirlere yöresel ürünler de ikram ediliyor.

Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Senegal’den ve Ankara Seğmen Kulübü gruplarının katıldığı festival dört gün sürecek ve 15 Eylül Pazar günü gece yarısı sona erecek.

 Yılın Enleri Seçildi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 9. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’ne katıldı.

Çubuk’ta bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor.  Festival’de alanlarında ilçeye katkı verenler, Atatürk Parkı’nda düzenlenen törenle ödüllendirilirken, ödülleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek verdi.

Ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, Anadolu Ajansı  Yurt Haberler Müdürü Ziver Büyükter, Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç, Bosna Hersek’in Maglaj Belediye Başkanı Mehmet Mustabasıc,Maglaj Merhamet Derneği Başkanı Atıf Spahıc, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş,Çubuk Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Yasin Özen, yabancı konuklar ve binlerce vatandaş katıldı.

Ödül töreninden önce konuşan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, alt yapının tamamının kendi dönemlerinde yapıldığını ve alt yapıdaki çalışmaların ardından yol çalışmalarının yine kendi dönemlerinde yapıldığını ve tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.  Eğitim alanında da birçok çalışma yapıldığını kaydeden Başkan Özden, ’’Yapılan yeni okullar ile derslik başına düşen öğrenci sayısı 25’e kadar indi. Yine bunların yanında Ankara’nın 5. devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ‘kuzeyin parlayan yıldızı’ Çubuk’ta kuruldu. Bu kuruluş Çubuk’a sinerji oluşturdu ve ilçenin topraklarını bereketlendirdi. Sayın bakanım seçimden önce dediğimiz ‘üçlü olalım güçlü olalım’ bunun tezahüratı Çubuk’un her metre karesinde var. Başta sayın başbakanımıza, bakanlarımıza, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza ve ekibine, herkese teşekkür ederim’’ dedi.

ANKA Teknoloji Üniversitesi’nin Çubuk’ta yer arayışının devam ettiğini söyleyen Başkan Özden, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yer tahsisinin maliye bakanlığı tarafından yapıldığını hatırlattı.

Hanım tarafından kendisinin Çubuklu olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, hemşehrileri ile birlikte olmaktan mutlu olduğunu kaydederek, ’’Daha önceleri Belediye Başkanı Lokman Özden tarafından defalarca davet edildim, ancak yoğunluk nedeniyle bu güne nasip oldu. Hakikaten muhteşem bir atmosfer var. Çubuk üretiyor, ama bir o kadarda zenginliklerini ortaya koyuyor. Bu açıdan şanslı sayılırız. Belediye başkanımızı gerçekten tebrik ediyorum. Burada büyük bir değişim ve dönüşüm var. Bizde hükümet olarak Çubuk’un gelişmesine destek vereceğiz. Değerli belediye başkanımız yeni üniversitelerin burada varlığına değindi. Bizim için her şeyden önce insan gelir. İnsan deyince de akla eğitim gelir’’ dedi.

 Hükümet olarak eğitime çok büyük destek verdiklerini söyleyen Bakan Şimşek, ’’Son 10 yılda 400 binin üzerinde öğretmen almışız. Yüz 90 binin üzerinde derslik yapıldı. Bütçeden eğitime verdiğimiz payı 6 kat artırmışız. Bütçe içerisindeki payı da katlanmış. Hakikaten eğitim çok önemli, kültür çok önemli, dünya ile rekabet etmek için eğitim çok önemli bir unsurdur’’ diye konuştu.

Çubuk’un çok şanslı olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, Ankara’nın eskiden memur kenti olarak bilindiğini ve bu gün bir çekim merkezi haline geldiğini kaydederek, ’’Ankara’da savunma sanayinden tutun, birçok diğer sanayi yavaş yavaş burayı çekim merkezi haline getirmiştir. Çubuk’ta tam bu merkezin ortasında bulunuyor. Havaalanının, fuar merkezinin, üniversitelerin yeni yeni yer edinmesi Çubuk’un geleceği açısından son derece önemlidir. Ama Çubuk’u renklendiren, Türkiye’nin gündemine taşıyan en önemli unsur turşudur. Gerçekten Çubuk denildiğinde tuşu akla gelir’’ dedi.

Konuşmaların ardından yılın enlerinin ödül törenine geçildi. Törende, yapılan yazılı ve görsel sayısız haberler nedeniyle Türkiye’de ve dünyada ilçenin tanıtımı noktasında çok büyük katkılar sağlayan haber ajanslarından Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk adına Yurt Haberler Müdürü ZiverBüyükter’e, Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç’a, ilçenin mutfak kültürü ve gelenekleri hakkında araştırma yapan ve bu konuda bir eser hazırlayan Halk Bilimi Uzmanı Sevim Aydos’a, ilçenin eğitime katkı veren hayırsever vatandaşlarımızdan Ahmet Doğan’a, İbrahim Yılmaz adına oğlu Mustafa Yılmaz’a ve Satılmış Zeki adına oğlu Salih Zeki’ye, İlçenin tarihi mekanlarına sahip çıkarak görsel anlamda güzelleşmesine katkı veren vatandaşlardan Muzaffer Yanık’a, Sezai Atalay Zengin’e, Kemal Tüzün adına kız kardeşi Sevim Tüzün’e, Sadet Yılmaz’a, Hobi olarak başladığı oyuncak yapımı sonunda uzaktan kumandalı iş makinesi yapmayı başaran ve bu konuda gençlere örnek olan ekskavatör operatörü Yalçın Demir’e ödüllerini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Lokman Özden verdi.

Gaffur Uzuner’in sunduğu ve çok yoğun katılımın olduğu ödül töreni, halk dansları ekipleri arasından seçilenler arasında turşu yeme yarışması yapıldı.

Programın ardından festival hakkında Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Lokman Özden’den bilgi alan Bakan Şimşek, festival stantlarını gezdi, Çubuk agat taşınıinceledi ve eğitim gönüllüleri standın da bazlama, gözleme ve sarma satın aldı. Çubuk Şehir Müzesini ziyaret eden Şimşek,  Ankaralı iş adamlarından Dericizade firmasının yönetim kurulu başkanı Faruk Küçük’ün açtığı, Ankara ve Atatürk fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. Çubuk Terör Mağdurları Derneği standı da ziyaret eden Şimşek’e, Çubuk Terör Mağdurları Dernek Başkanı Zeki Avan tarafından şehitler panosu hediye etti.

Festival alanında stantları gezen Bakan Şimşek, vatandaşlar ve esnafla uzun uzun sohbet ederek, satışların olup olmadığını sordu. Çubuk Belediyesi’nin ikram çadırını ziyaret eden Şimşek, yöresel ürünlerin tadına baktı.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.