Çubuk’ta Gündeme Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Oturdu

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Çubuk’ta Gündeme Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Oturdu

Çubuk’a kurulacak olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) hakkında Kent Konseyi üyeleri ve yerel basın bilgilendirildi.

Bilgilendirme toplantısına Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, YBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, YBÜ Siyasi Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bulut, Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Acehan, CHP İlçe Başkanı Ali Naci Yeşiltepe, Çubuk Platformu Başkanı Ahmet Yalçın, Çubuk Platformu Basın Sözcüsü Şuayip Yaman, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Salih Sadi Saat ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Özden, üniversitenin Çubuk’a kurulmasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçelerine verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Üniversitenin Çubuk’ta kurulması için çok büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Özden, “İlçe halkımızın ve bizim Üniversite isteğimizi, arzumuzu Başbakanımıza ilettik. Bize bu konuda destek olan bakanlarımıza, milletvekillerimize, siyasi parti ilçe başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve 7’den 77’ye tüm ilçe halkımıza teşekkür ederim. Gönül isterdi ki kampüsün atış alanında merkezde veya Kargın’da olmasını, ancak kurulacak üniversitenin vizyonu, misyonu, hedefi ve büyüklüğü o alanlar için uygun değildi. Bunlar bana anlatıldığında ben ikna oldum. Yerleşkeye 2 fakülte ve atış alanına da veterinerlik veya ziraat fakültesinin kurulacak olması bu bölgelerimizin ihya olmasını sağlayacaktır. Kampüsün kurulacağı Esenboğa, Yenice, Dumlupınar ve Kızılca mahalleleri de bizim mahallelerimiz, oralara yapılan yatırımlarda ilçemize katma değer katar ve gelişmemizi sağlar” diye konuştu.

İlçelerine Üniversite kurulması için ellerinden gelen her türlü katkıyı verdiklerini anlatan Özden, belediyenin yerlerinden 170 ve 110 dönümlük iki alanı meclis kararı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesine de tahsis ettiklerini ifade etti.

Prof. Dr. Doğan, üniversitenin yerinin belirlenmesi konusunda Başkan Özden ve diğer ilgililerle birlikte yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmesi planlanan YBÜ kampüsünün de çok büyük bir alanda olması gerekiyordu. Sayın Başkanımızla birlikte bize önerilen tüm alanları defalarca dolaştık ve inceledik. Bize önerilen atış alanı bin 400 dönümlük bir alan, merkezdeki Gazi Üniversitesi Yerleşkesi de 400 dönümlük bir alan, bu alanlar bizim planladığımız bir kampüs için çok küçük alanlar. Bu nedenle Esenboğa, Dumlupınar, Yenice ve Kızılca mahallelerinin olduğu bölgede olan 3 bin dönümlük alanda kurmayı karar verdik. Ancak Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çubuk Yerleşkesi bize devredildiği zaman buranın doğal ortamına zarar vermeden, merkeze Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi kurmayı planlıyoruz. Kampüsün yapılmasının ardından atış alanına da Veterinerlik ve Ziraat Fakültelerinden birini kurmayı düşünüyoruz. Ama bunu için daha zaman var”dedi.

“Kampüsün neden merkeze veya ilçenin kuzeyine kurulmuyor” sorusu üzerine Prof. Dr. Doğan, şu cevap verdi:  “O alanlar küçük ancak iki veya üç fakülteyi kaldıra bilir. Biz 7 fakülteden bahsediyoruz. Kargın mahallesi tarafındaki alanında rakımı (yüksekliği) 2 bin metre, yerleşimi olmayan, insan yaşamayan yerde üniversiteyi yaşatmak istiyorsunuz. Seçilecek yerde üniversitenin gelişmesi ve büyümesi gerekmektedir. ”

Esenboğa tarafında kurulacak bir üniversitenin ilçe merkezine etkisinin olup olmayacağı yöndeki soruya ise Prof. Dr. Doğan, üniversitenin kurulmasıyla birlikte ilçenin de çok büyük oranda gelişeceğini ve büyüyeceğini vurgulayarak,

“Biz Çubuk’un gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Üniversite dalga dalga ilçenin her yerini kalkındıracak. Çubuklu yatırımcılar 5 Yıldızlı oteller yapsınlar, yurtlar yapsınlar” dedi.

Üniversitenin 2011-2012 eğitim öğretim yılında 666 öğrenci alacağını da söyleyen Prof. Dr. Doğan, Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İşletme Fakültesi’nin hazırlık sınıflarının eğitime başlayacağını ifade etti. TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Doğan, 3 yıl içinde kampüsün büyük bir kısmının tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

Yapılan toplantının ardından İlçe Kaymakamı Cemal Şahin’i ziyaret eden Prof. Dr. Doğan ve Prof. Dr. Bulut, Şahin’e kurulacak Üniversite ve gelişmeler hakkında bilgi verdikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yorumlar (1)

  1. Ali S. diyorki:

    Üniversite hava alanına kaç kilometre ulaşım ne ile sağlanıyor? Öğrenciler üniversite yurtlarındaki kalıyor??

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.