Dağlıca İhaneti Sok Etti

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Dağlıca İhaneti Sok Etti

Teröristlerin ‘Bayramlaşma’ şifresiyle taburun etrafına toplandığı belirlendi.

Dağlıca Taburu’na yönelik 21 Ekim 2007’de gerçekleştirilen saldırıda 12 asker şehit düşmüştü.

Teröristlerin saldırı öncesi yaptıkları telsiz konuşmaları, baskın hazırlıklarının günlerce sürdüğünü gözler önüne seriyor.

‘Bayramlaşma’ şifresiyle taburun etrafına toplanan teröristler, cephane ve mühimmatları ise günler öncesinden tedarik etmiş.

Normalde 2-3 kez telsiz konuşması yapan teröristler, 9 Ekim’den sonra günde ortalama 15 görüşme yapıyor.

Zaman; 9, 12, 14, 19 Ekim 2007 tarihli telsiz dinleme raporlarına ulaştı.

Söz konusu raporlarda teröristlerin saldırı öncesi yaptıkları şifreli konuşmalar da yer alıyor.

Raporda, teröristlerin ‘bayramlaşmak’ şifresiyle toplanarak eylem hazırlığı içerisine girdikleri anlatılıyor. Yapılan teknik takipte her raporda, sınırdan giriş yapan teröristlerin sayısının giderek artmakta olduğu belirtiliyor

Normalde gün içerisinde iki kere telsiz görüşmesi yapan teröristlerin, 9 Ekim’den sonra günde 15 ile 17 arasında görüşme yaptıkları tespit ediliyor.

Dağlıca Taburu’nun Keri İleri Üs tepesinde 8 Ekim 2007’de yapılan telsiz konuşmasından, sınıra yakın olan Şetünüs bölgesinde olduğu bilinen grup lideri ‘Cilo’ ve beraberindeki teröristlerin sınırı geçtiği tespit ediliyor. Grubun, Dağlıca yakınlarındaki İkikaya ve Üzümkıran bölgelerinde olduğu anlaşılıyor.

Cilo, Agir ve Rojda arasında yapılan konuşmada hareket halinde bir yerde toplanma gayreti içerisinde oldukları anlaşılıyor. Agir, Cilo’dan, “Bize eldiven (el bombası şifresi) lazım.” diyerek mühimmat talep ediyor.

Daha sonra Cilo, başka bir teröristle yaptığı konuşmada, “Tamam, bizim eşyaların içerisinde bir not (eylem planı) vardı.” ifadesini kullanıyor. 12 Ekim 2007 tarihli telsiz dinlemesinde ise Reçber ve Medeni isimli teröristler tespit ediliyor.

Bunların bölgeye gelen yeni gruplar olduğu belirtiliyor. Raporun devamında Agir, Baran, Destan ve Doğan arasında geçen konuşmada Agir, “Doğan, Destan diyor ki, tüm arkadaşlar buraya geliyor haberiniz olsun.” ifadelerini kullanıyor.

Doğan ise, “Biz çıkıyoruz o zaman. Birbirimizi görsek iyi olur. Hem bayramlaşırız da! Baran nerede, gelecek mi?” sorusuna Agir, “Doğan, Baran diyor ki tabura yakın bir yerde görevdeyiz. O yüzden gelemiyoruz.” karşılığını veriyor.

Dinleme raporundaki değerlendirmede ise üst komutanlıklara, dinlendiklerini bildikleri için teröristlerin bayramlaşma şifresiyle bir araya geldikleri ve kış girmeden önce yapılan bu toplanmanın bir eylem hazırlığı olabileceği ifade edilmiş. 14 Ekim 2007 tarihli telsiz dinleme raporlarında ise bölgeye 20’ye yakın yeni teröristin katıldığı anlaşılıyor.

Taburun etrafına yığınak yapılıyor

16 Ekim’den itibaren yapılan telsiz dinlemelerinde Dağlıca yakınlarında toplanan terörist grupların eylem hazırlığı içerisinde oldukları anlaşılıyor. Mühimmat ve gıda ihtiyaçları için birbirleriyle şifreli konuşan teröristlere, kamplarda eğitimini tamamlamış yeni grupların da katıldığı dinleme raporlarında belirtiliyor. Dağlıca taburu tarafından yapılan dinlemelerde, terörist grupların tabura yakın olan Genişdere ile Üzümkıran bölgesinde eyleme ve savunmaya yönelik tedbir aldıkları dikkat çekiyor. Cilo kod isimli terörist, bir şahısla yaptığı görüşmede, “Karker diyor ki, gelip işi sağlam yapsınlar. Ayrıca beş araç (katır) getirmenizi istiyor.” diyor. Bölgedeki terörist grupların lideri olduğu anlaşılan Cilo’nun başka bir terörist ile görüşmesinde ise “Birkaç kilo çekirdek (mermi) lazım.” dediği belirleniyor. Cilo’nun diğer telsiz konuşmalarında, “Bizde hiç su (Doçka mermisi) yok. Sigaraya (roket) ihtiyacımız var.” dediği görülüyor.

trthaber

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.