Gül’den ‘şike vetosu’ açıklaması

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

DAHA önce veto ettiği ve meclise gönderdiği şike yasası ile ilgili sorulan soru üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Meclis kanaatini kullanacak. Bunlardan farklı anlamlar çıkartmak doğru değildir. Meclisten ne çıkacak ona bakacağız. Memleketin bu günkü huzurunu kaçırmak gibi düşünce içerisine kimsenin girmemesi gerekir” dedi.

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in davetlisi olarak Viyana’da düzenlenen Dördüncü Dünya Siyaset Konferansı’nın açılış oturumuna katılacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu gün İstanbul’dan Viyana’ya gitti.Özel “ANA” uçağı ile Viyana’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililer uğurladı.

KANAATİMİ KULLANDIM MECLİSE GÖNDERDİM

Cumhurbaşkanı Gül hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada veto ettiği Şike Yasası ile ilgili olarak tekrar kendisine değişmeden gelirse alacağı tavırla ilgili olarak sorulan soruya, kanun yapıcının meclis olduğunu belirterek şunları söyledi:

” Ülkemiz demokratik bir ülkedir. Anayasal demokraside kurumlar var ve kurumların yetki ve sorumlulukları açık bir şekilde ortaya konuluyor. Bunlar arasında da gayet medeni bir ilişki çerçevesinde, demokratik olgunluk çerçevesinde uygulamalar gerçekleşiyor. Bu uygulamalar içinde bahsettiğiniz yasa ile ilgili benim kanaatlerim ve görüşlerim kamu oyununda bildiği gibi açıktır. Ben bu çerçeve içerisinde o yetkimi kullanarak bir kez daha görüşülmesi için meclise gönderdim. Şimdi kanun yapıcı meclistir, parlamentodur. Meclis kanaatini kullanacak. Bunlardan farklı anlamlar çıkartmak doğru değildir. Meclisten ne çıkacak ona bakacağız. Memleketin bu günkü huzurunu kaçırmak gibi düşünce içerisine kimsenin girmemesi gerekir. Demokratik olgunluğun gereği ne ise ona göre karşılamak gerekir.”

BEDELLİ GELİRLERİ GENEL BÜTÇEYE KATILMAYACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bedelli askerlik konusunda kamu vicdanında rahatsızlık olduğu konusunda bazı iddialar olduğu konusunda sorulan soruya ise ,” Buradan gelecek gelirlerin genel bütçe katılmamasını doğru olacağını bu şekilde bir fikir paylaşmıştım. Bedelliden gelecek gelirler genel bütçeye katılmayacak. O şekilde harcanacak” diye cevap verdi.

BELGELERİ İNCELETİYORUM

Abdullah Gül son olarak Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili olarak son günlerde çıkan haberler için sorulan bir soruya ise şu cevabı verdi:

” Rahmet Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi beni ziyaret etti. Kendilerine bazı belgelerin ulaştığını söylediler. Belgeleri bana verdiler ve ben de onları inceletiyorum. ”

BENİM ALANIM DEĞİL

Bir gazetecinin “Görev sürenizin 2014 yılında dolması ile birlikte bir daha aday olup olmayacağınız yönünde bazı tartışmalar var” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Bunu başkaları düşünecek benim alanım değil” diyerek yanıtladı.

VİYANA’DAKİ TOPLANTI

Viyana ziyareti ile ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şunları söyledi: “Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer’in daveti üzerine 4’ncü dünya siyaset konferansının açılış oturumuna katılmak ve o konferansta konuşma yapmak üzerene Viyana’ya gidiyorum. Bu konferans dünyaca tanınmış düşünce kuruluşlarından olan Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) tarafından düzenlenmiştir. İlk toplantısı 2008 yılında Fransa’da düzenlenen dünya siyaset konferansı 2009 ve 2010 yıllarında Fas’ta olmuştur. Yönetime ilişkin temel sorunlar ve güncel konulara değerlendirildiği konferansın Viyana’da düzenlenecek 4’ncü konferansında bölgesel ve küresel gelişmeler ışığında iyi yönetişim konusun farklı konularda ele alınacaktır. Avusturya ile tarihten gelen güçlü bağlarımız ve ortak mirasımızın sağladığı zenginlik bu ülke ile ilişkilerimizin gelişmesi için sağlam bir temel oluşturmaktadır.”

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.