Kınalı Kuzular Vatani Göreve Uğurlanıyor

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Çubuk geneli asker adayları son hazırlıklarını yaptılar. Sıra geldi vatani görev için teslim olmaya…

Akkuzulular, geleneksel asker uğurlama törenlerini de her yıl gibi bu yıl da Hatip meydanında yaptı.

Çubuk’un Akkuzulu mahallesinde, 92/3 tertip asker adayları, geleneksel uğurlama törenleri ile birliklerine gönderiliyor.

Akkuzulu Mahallesinde yıllardır süre gelen asker uğurlama törenlerinden vazgeçilmiyor. Askerlik şubelerinden katılacakları birlikleri öğrenen 92/3 tertip hazır asker adayları, mahallelerinden başlayarak otobüs terminaline kadar uzayan uğurlama törenleri ile birliklerine gönderiliyor. Eş, dost ve akrabaları tarafından hazırlanan törenler, asker adaylarının moral bulmasını ve eğlenmesini sağlıyor.

Bu yıl ilçe geneli askere gidecek kınalı kuzular vatani görevleri için hazırlıklarını tamamladılar.

Anne, baba, kardeş, abi, eş dost ve akrabaları ile helalleşen asker adayları için guru verici bir hal alırken asker evlerini de gururlu bir hüzün bürüdü.

Akkuzulu Mahallesi Muhtarı Hacı Cansız, mahallelerinde yüz yıllardır geleneksel olarak yapılan asker uğurlaması hakkında şu bilgileri verdi; Bir gün öncesinden askere gidecek gençlerimizin uzakta ve yakında bulunan akrabaları gelerek, askerin eline ve ayağına kına yakarlar.  Sabah Namazına müteakip askere gidecek adaylar evlerinden anne ve babaları ile helâlaşarak, evinden çıkarken dış kapıdan toprağa sağ ayağı ile basar ve ayak bastığı toprak annesi tarafından alınarak asker geri eve gelene kadar saklanır. Daha sonra da tüm mahalle sakini mahallemizde bulunan Hatip Meydanında bir araya geliriz ve burada mahalle imamı tarafından dua okunur. Dua sonrası sırayla tüm mahalleli askerlere gidecek gençlerle vedalaşır ve cebine asker harçlığı veya uğur parası dediğimiz para koyarlar. Akkuzulu köyünün kuruluşundan berri yapılan çok eski bir gelenek olan asker uğurlamasında askere gidecek çocukları için komşuların verdiği yumurtalar ile annelerinin bir gün öncesi pişirdiği kete denilen küçük ekmekler den de askerlere gideceklere bir dilim ısırtılır. Yarısı ısırtılan ketenin diğer yarısı ile yanına bozuk para ile yumurta kabuğu konularak asker eve teskeresi ile geri gelene kadar buzdolabında saklanır.

Bir ay öncesinden asker uğurlama töreni yapılana kadar olan dönemde eğlenen asker adaylarımız, kınaların yakılmasından sonra eğlence düzenlemeden gidecekleri günü beklerler.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.