Kist Hidatik Hastalık Araştırması Yapılıyor

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Kurban Bayramı öncesi hayvandan insanlara geçen bilimsel adı kistik ekinokokkozis hastalığı araştırması yapılıyor.

Kırsal ve pastoral topluluklarda yaygın olarak görülen, Echinococcus granulosus (kistik ekinokokkozis) parazitinin neden olduğu enfeksiyon nedeniyle Araştırma ilk aşaması, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu mahallesinde hastalıkla ile ilgili tarama gerçekleştiriliyor.

Sponsorluğunu Avrupa komisyonun yaptığı kısaltılmış adı “HERACLES” olan araştırma projesi grubunda Bulgaristan, İtalya, Romanya, İspanya ve Türkiye olmak üzere 5 ülke temsil ediyor.

Araştırmanın amacı, kistik ekinokokkozisin teşhis ve tedavisini geliştirmek olan hastalık için başta karaciğer olmak üzere karın bölgesinde ultrason taraması ile uygulanıyor. Hastalık tespit edildiği takdirde o kişiden kan tahlili alınıp, Hacettepe üniversite hastanesinde tedavisine başlanıyor.

Baş araştırmacısı olan, Dr. Enrico Brunetti, DR (Pavia Üniversitesi, İtalya) projesinin Türkiye ayağını Ankara Hacettepe Üniversitesi Türk bilimsel araştırmacı Prof. Dr. Okan Akhan üstleniyor.

Bu hastalıkla ilgili dünyada geliştirilen perkutan tedavi yöntemi (ameliyatsız iğneyle) 3 teknikten oluştuğunu belirten Prof. Dr. Akhan: “Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etkeni olan parazitin esas kaynağı köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlardır. Yaklaşan Kurban bayramı öncesi önemli olan bu hastalık için dikkatli olmalıyız. Hayvanların hastalıklı organlarını dikkatli bir şekilde yok etmeliyiz. Ortalama 2 dakika süren tarama kontrolü öncesi hastalıkla ilgili bir takım sorularla anket düzenleniyoruz. Her bölgede minimum 750 kişi, Türkiye geneli 3000 kişi üzerinden yapılacak olan taramanın benzerine gelecek yıllarda da devam edecek” dedi.

Dünyada 3 teknikten 2 sini Türkiye deki ekibi tarafından yapıldığını dile getiren Dr. Akhan: “Bu hastalığın olduğu birçok ülkeden bilim insanları bu teknikleri öğrenmek için ülkemize gelmekte ya da bizler o ülkelere giderek bu teknikleri öğretiyoruz” diye konuştu.

12 kişilik bir ekiple yapılan saha çalışmasının ilk ayağı Eylül’ün ilk haftası Ankara-Çubuk ilçesi Akkuzulu mahallesi, 2. Haftası Edirne Uzunköprü, 3. Haftası Şanlıurfa Akçakale, 4. Haftası Bitlis Tatvan da yapılacak.

Ankara Çubuk DHA Müfit Onbaşı

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.