Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

Çubuk İlçe Müftüsü Ali Canbolat, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in semaya yükseldiği gece olarak kutlanan Miraç Kandili ile ilgili bir açıklama yaptı.

İlçe Müftüsü Ali Canbolat yaptığı açıklama da şunları söyledi”Peygamber Efendimizin Mekke döneminde, Hicretten bir buçuk yıl önce; Bir gece, Mekke’de Kabe-ı Muazzama’dan   Kudüs’te Mescid-ı Aksâ’ya gitmesine İsra, oradan da Arş-ı Alaya yükselmesine Mirac denilmektedir. Bu olay Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmektedir: “Kendisine ayetlerimizden (ibretli sahneler) bir kısmını gösterelim diye kulu (Muhammedi) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” Peygamberimizin hikmet yüklü bu yolculuğu, onun için zaman ve mekanın da sahibi Yüce Mevlâmızın sonsuz kudretini müşahede etme ve onun desteğine mazhar olarak risalet görevinde manevi güç kazanma vesilesi, Müslümanlar için de Allah’a ve Hz. Peygamber’e bağlılığı pekiştiren bir gece olmuştur.

Peygamber Efendimizin Rabbinin huzuruna kabul edilişini temsil eden İsra ve Mirac mucizesi bizlere, İnsanın, İlahi rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, ma’nâ aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini de hatırlatmaktadır.

Peygamber Efendimiz Miractan biz Mü’minler’e  üç hediye ile dönmüştür. Birincisi, Mü’minlerin Miracı sayılan Namaz farz kılınmıştır. İkincisi Bakara Suresinin son iki ayeti vahyedilmiş ve Üçüncüsü de Allah’a Şirk koşmayanların affedileceği müjdesi verilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’in İsra suresinde bizlere kurtuluş yolunu gösteren şu ilahi prensipleri hatırlamakta da fayda vardır: 1- “Allah’a ortak koşmayınız, 2 – Yalnız O’na inanıp yalnız O’na ibadet ediniz. 3 – Ana-babaya iyi davranın, 4 – Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa haklarını verin, 5 – Cimrilik yapmayın, 6 – Savurgan olmayın, 7- Açlık korkusu ve geçim kaygısı ile çocuklarınızı öldürmeyiniz, 8 – Zinaya yaklaşmayın, 9 -Cana kıymayın, 10 – Yetimin malına el uzatmayın, 11 – Verdiğiniz sözü yerine getirin, 12 – Ölçerken ve tartarken eksiklik ve noksanlık yapmayın, 13 – Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme, 14 – Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, (kibirlenme ve gururlanma). Bütün bu sayılanlar Yüce Yaratanın katında sevimsiz ve çirkin davranışlardır”

Miraç Kandili, İlâhi rıza ve desteği kazanacak işler yapmamız, iç dünyamıza dönüp kendimizi sorgulamamız, kulluk bilincine ulaşarak dua ve niyazda bulunmamız için güzel bir fırsattır. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, onun da gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mirac kandilinin birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışa vesile olması temennisi ile Milletimize, memleketimize ve tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini diler, tüm hemşerilerimin Mirac kandilini tebrik eder,  Bu gece vesilesiyle,  28 Haziran Salı günü Merkez Camii Kebir de yatsı namazından önce Vaaz ve Mevlid programına tüm halkımızı davet eder, saygılar sunarım.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.