Pursaklar Suriye’yi Anlattı

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Pursaklar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu seminerde “Türkiye’nin Dış Politikası ve Suriye” konusu ele alındı.
Konuşmacı Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Bizim medeniyetimizde zalimden kaçanı tekrar zalime teslim etmek yoktur” diyerek, Türkiye’nin Suriye politikasının önemini vurguladı.
Pursaklar Belediyesi Saray Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa halk yoğun ilgi gösterdi. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, bürokratlar, ilçedeki yöneticiler ve çok sayıda davetlinin bulunduğu 300 kişilik salon tıklım tıklım doldu. Konferansın açılış konuşmasını yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Tür milleti her zaman mazlumun yanında olmuştur. Misafirperverliğini göstermiştir” diyerek davetlileri selamladı.
Konferansa Konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Türkiye’nin dış politikası ve Suriye üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Dış politikayı tarihsel süreçleriyle değerlendiren Prof. Erhan, Suriye’de yaşanan katliamın hiç kimse tarafından meşru görülemeyeceğini söyledi.
“Demokrasi şampiyonu ülkeler yaşananlara sesiz kalıyor”
Özellikle son dönemlerde yayınlanan işkence fotoğrafları karşısında Batılı ülkelerin sessiz kalması ve Türkiye’nin bu konuda yalnızlaştırıldığından yakınan Çağrı Erhan, “İstediğiniz kadar evrensel değerlere, etik değerlere dikkat edin. Uluslararası güçlerde bu işler çıkarlar üzerinden işliyor. Demokrasi şampiyonu olan ülkeler, Mısır’daki askeri darbede sustuğu gibi Suriye’de yaşananlar karşısında da sustu.” dedi.
“Bosna ile bugün yaşananlar arasında mukayese etmek gerekir”
Geçmişte yaşanan Bosna’daki olayları hatırlatan Prof. Dr. Çağrı Erhan, Suriye’nin geleceği noktasında Bosna tecrübesinden faydalanılması gerektiği anlattı. O dönem de ambargoların olduğunu ve buna rağmen insani yardımların yapıldığının altını çizerek, “Suriye’de Baas adında bir mekanizma var. Uçaklarla kendi halkını bombalayan bir rejim var. Türkiye, Suriyeli mültecileri kabul ederken diline, dinine, rengine bakmadı. Çünkü bizim medeniyetimizde zalimden kaçanı tekrar zalime teslim etmek yoktur. Hicrette Ensar’ın Muhacir’e yaptığı gibi ekmeğinizi paylaşırsınız. Bundan kimsenin gocunmaması gerekir.” diye konuştu. Türkiye’nin her zaman insani değerleri merkeze aldığını kaydetti.
“Sınırın öte tarafındakileri Türkmen diye tanımlamak İngiliz oyunudur”
Irak ve Suriye’de yaşayan Türklerin, “Türkmen” olarak tanımlanmasını eleştiren Çağrı Erhan, “Türkiye’de Azerbaycan, Bulgaristan Türkleri var. Bunlara kimse Türkmen demiyor. Sınırın ötesindekilere Türkmen demek bir İngiliz oyunudur. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda çalışmalar yapıyordur. Bundan sonra inanıyorum ki Suriyeli Türkler, Iraklı Türkler diyeceğiz.” şeklinde konuştu.
“Kimyasal saldırılar bile Batı’nın tutumunu değiştirmedi”
Suriye’de uygulanan kimyasal saldırılar karşısında Batı’nın sesiz kaldığını eleştiren Erhan, “ABD bile ‘kırmızı çizgimiz kimyasal silah kullanımıdır’ demişti. Kimyasal silah kullanıldı ve ABD iki gün sonra çıkıp ‘diplomasiye şans verelim’ diyerek politika değiştirdi” sözleriyle ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda herhangi bir müdahalesinin gerçekleşmeyeceğini vurguladı. BM’nin tutumu da eleştiren Prof. Erhan, “BM’nin başarısızlığı başarılarından daha fazladır” ifadesini kullandı.
Pursaklar Belediyesi’nin böyle bir program düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Çağrı Ersoy, Belediye faaliyetlerini tanıtan sine vizyon gösterisindeki Dede Torun Evleri ve Nezaket Okulları projesine hayran kaldığını belirterek, Başkan Selçuk Çetin’e teşekkür etti. Bu projelerin toplumsal barışa önemli katkı sunacağını ifade etti. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de konferansın sonunda Çağrı Erhan’a çiçek ve ilçeyi simgeleyen hediye takdim etti.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.