Rahmetin Faturası Büyük

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Rahmetin Faturası Büyük

Çubuk’ta yaklaşık yarım saat yağan sağanak yağışın faturası büyük oldu.

Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, sağanak ve dolu nedeniyle ekili alanlarda maddi hasar meydana geldiğini, sabahın erken saatlerinden itibaren ilgili birimlerin hasar tespit çalışmalarına başladığını söyledi.

Dün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur, bazı bölgelerde doluya dönüştü. Çubuk ilçesine bağlı Güldarpı, Yenice, Esenboğa, Yazır, Gökçedere ve Aşağı Çavundur mahallelerinde salatalık ve karpuz başta olmak üzere sebze ile buğday ekili alanlar zarar gördü.

Şahin, yaptığı açıklamada, ilçede meydana gelen yağışlarda büyük hasarın Güldarpı mahallesinde oluştuğunu belirtti.

Şahin, “Güldarpı mahallemizde rüzgar nedeniyle yola devrilen kavak ağaçları belediye ekipleri tarafından kaldırılırken, elektrik direkleri de BEDAŞ tarafından onarıldı. Can kaybı yaşanmayan olayda maddi hasar meydana gelmiştir. Hasar tespit çalışmasına da ilgili birimlerimiz sabah erken saatlerde başladı” dedi.

Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak ise ilçede ilk belirlemelere göre 750 hektar alandaki sebze ve meyvenin bazı bölgelerde yüzde 60, bazı bölgelerde de yüzde 100 oranında zarar gördüğünü söyledi.

Zarar tespit çalışmalarının halen devam ettiğini vurgulayan Akbayrak, “Tarım sigortası yaptıran çiftçimizin zararı sigorta tarafından tanzim edilir. Ancak çiftçimizin büyük bir kısmının sigortasının bulunmadığını biliyoruz. Biz, gerekli tespit çalışmalarımızı yaparak gerekli mercilere bildireceğiz. Nasıl bir çözüm yolu bulunur onu tam olarak bilmiyoruz” dedi.

TURŞUNUN HAMMADDESİ SALATALIK DA BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Çubuk Turşu ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli ise dolu yağışının özellikle salatalık tarlalarına büyük hasar verdiğini söyledi.

Benli, bazı bölgelerde ilk tespitlere göre hasarın yüzde 80 civarında olduğunu, bu yıl çok yüksek bir rekolte beklediklerini ancak çiftçinin, daha iki kez salatalıkları toplamadan büyük bir zarara uğradığını bildirdi.

ÇİFTÇİ DEVLETTEN YARDIM BEKLİYOR

Fatih Mahallesinde yaklaşık 70 dönümün üzerinde salatalık ektiğini söyleyen Kadir Arslan (60), dolu nedeniyle çok büyük zarar gördüğünü söyledi.

Gözyaşlarını tutamayan Arslan, “Daha henüz bir sefer salatalık toplayabildik. Mersin’den çoluk çocuk 25 kişi çalıştırmak üzere getirdim. Ben bu insanların parasını şimdi nasıl vereceğim? Daha henüz gübrenin, tohumun parasını vermedim. Ben iflas ettim. Sesimizi Sayın Başbakanımız duysun, her şeye çare bulan Başbakanımız bizim derdimize de çare bulsun” dedi.

Elif Arslan ise “Şu mübarek günde çıra gibi yandık. Tüm emeklerimiz boşa gitti. Biz şimdi ne yapacağız?” diye konuştu.

Aşağı Çavundur mahallesinde bulunan salatalık tarlalarında çalışmak üzere Şanlıurfa’dan gelen Hasan Kısa (58) da kurdukları çadırlarda yaklaşık 70 kişi kaldıklarını anlattı.

Yağışta çadırların da su aldığını ifade eden Kısa, “Biz çadırlarımızın su almasına üzülmedik. Ekmek parası kazanmak için geldiğimiz salatalık tarlalarının hasar görmesine üzüldük. İlk defa bugün salatalık toplamaya başlamıştık. Dolu nedeniyle çok büyük hasar meydana geldi. İş yapamadan gitmek zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

AKYURT’TA 3 EVİN ÇATISI UÇTU

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise Balıkesir, Güzelhisar ve Çelikli mahallerinde dolu yağışı ile birlikte oluşan hortumun binalarda, ağaçlarda ve elektrik direklerinde zararlara neden olduğunu söyledi.

Ayantaş, Balıkesir mahallesine elektrik verilemediğini ve 3 evin çatısının uçtuğunu yüzlerce dönüm sebze tarlasının da zarar gördüğünü bildirdi.

Esenboğa Havaalanı çevresindeki demir çit sistemleri aşırı rüzgardan devrilerek maddi hasar meydana geldi.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.