Ramazan da Başkentlilere Etkinlik

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Ramazan da Başkentlilere Etkinlik

Başkentin ilçeleri, “11 Ayın Sultanı Ramazan”da, Ankaralılara çeşitli etkinlikler sunacaklar.

Hazreti Muhammed’in (SAV) ifadesiyle “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş” olan Ramazan, oruç tutmanın yanı sıra toplumsal dayanışmanın ve paylaşmanın en yoğun yaşandığı, birlik ve beraberlik duygularının kuvvetlendiği, İslam alemi için kutsal bir ay.

Bu ayda, maneviyatın yanı sıra toplumdaki birlik ve beraberliği yaşatmak amacıyla ilçe belediyeleri Ankaralılar’a çeşitli etkinliklerin yer aldığı programlar hazırladı. Geleneksel hale gelen Ramazan etkinlikleri arasında iftar çadırları, sahne gösterileri, ilahi ve musiki konserleri, şiir dinletileri ve Ramazan eğlenceleri gibi bir çok aktivite yer alıyor.

KEÇİÖREN

Keçiören Belediyesi’nce düzenlenen, “Dünyanın Ramazanı Keçiören’de” sloganıyla başlatılan ve geleneksel hale getirilen “3. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri”, Keçiören’de 30 ülke ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen hemşehri dernekleriyle Ramazan coşkusu kardeşlik duygularıyla yaşanacak.

Keçiörenliler, Kuyubaşı Fatih stadı’nda gerçekleştirilecek etkinlikte farklı ülke sanatçılarını, yöresel kıyafetleri ve ilahi gruplarını, semazen gösterilerini, gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat’ı, şiir dinletileri ve kukla gösterilerini izleme fırsatı bulacak.

Bosna-Hersek, Filistin, Afganistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Kosova, Azerbaycan, Türkmenistan, Senegal, Kırım, Başkurdistan, Güney Afrika, Nijerya, Moldova, Suriye gibi birçok ülkeden gelecek konuklarla Ramazan gecelerinde “kardeşlik köprüsü” kurulacak. Etkinlik alanında aynı zamanda Bolu, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Erzurum, Kırıkkale ve Ankara dernekleri ile Karadenizliler Kültür Dayanışma Derneği çeşitli etkinliklerle sahne alacak.

“3. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri”, 1 Ağustos pazartesi günü iftarın ardından belediye binası karşısında gerçekleştirilecek “Türkler Dans Gösterisi” ile başlayacak.

Ramazan çadırı yerine mahallelerde iftar sofraları düzenleyen Keçiören Belediyesi, 10 mahallede gerçekleştireceği iftar sofralarında Ankara’nın ve Keçiören’in yöneticileri ile vatandaşları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda vatandaşların daha temiz ve huzurlu bir şekilde ibadetlerini yapabilmeli için camilerin genel temizliğini yapılarak, Ramazan ayını güzel karşılayacak.

ETİMESGUT

Etimesgut Belediyesi de, Ramazan hazırlıkları kapsamında belediye binası yanına kurulacak iftar çadırında 2 bin kişiye sıcak yemek vermeyi hedefliyor.

Belediye, aşevinden yaşlı, engelli, hasta ve muhtaç sahiplerinin evlerine yemek servisini Ramazan ayında da sürdürecek. Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında da bulanacak belediye, Ramazan ayında kültürümüzü ve geleneklerimizi yaşatmayı planlamış bir şekilde meddah gösterisi, fasıl dinletisi, semazen gösterisi, halk Oyunları, jonklör gösterisi, İbiş ile Memiş ve Nasrettin Hoca gösterisi sunulacak.

Gösteriler, Eryaman Pazar yeri, Eryaman Lisesi karşısı, Elvankent Atakent Sosyal Tesisleri, Elvankent pazar yeri, Emirler Salı Pazar Yeri ve Etiler Pazar Yeri’nde 21. 00-23. 30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

MAMAK

Mamak Belediyesi ise ilçe sakinlerine nostaljik Ramazan eğlencesi yaşatma sözü veriyor. Mamak Pazar alanına kurulacak “Ramazan Festivali”nde Ankara Evi görünümlü stantlarda musiki dinletisi, iftar programları, söyleşiler ve orta Oyunlarla eski Ramazan gelenekleri hatırlatılacak.

Mamaklılar, festivalde Türk Tasavvuf Musikisi ve Türk Tasavvuf Müziği konserlerinde sahne alacak Ahmet Özhan ve Bedirhan Gökçe’nin eserleriyle hoşça vakit geçirecek. İftar sonrasında düzenlenen eğlenceli Ramazan şenliklerinde Hacivat-Karagöz, Meddah, kukla, illüzyonist gösterileri yer alıyor. Çocukların da unutulmadığı festival alanında lunapark eğlenceleriyle güzel vakit geçirmeleri sağlanacak.

Belediye ayrıca ilçe sınırları içindeki 286 caminin genel temizliğini de yapıyor.

ALTINDAĞ

Altındağ Belediyesi de, bu yılda Ankaralıları Ramazan eğlencesine doyurmayı hedefliyor. Konserler, edebiyat ve sanat söyleşileri, halk Oyunları, şiir dinletileri, açık hava sineması, uzun bacak, hokkabaz, sihirbaz gösterileri, şerbet, macun, patlamış mısır ve pamuk şeker satıcıları gibi bir çok geleneksel hale gelmiş eğlenceler ve satıcıları barındıracak Hamamönü Ramazan Etkinlikleri konuklarını bekliyor.

Küçük-büyük her yaştan Ankaralı’yı Hamamönü’ne bekleyen belediye, ramazana özgü eğlenceler sunacak. Birbirlerinin sözlerini yanlış anlaması gibi güldürücü söyleşme üzerine kurulu Pişekar ve Kavuklu, 7’den 77’ye herkesi güldürecek.

Hamamönü Ramazan Etkinliklerinde Bedirhan Gökçe, İbrahim Sadri, Uğur Işılak, Ahmet Selçuk İlhan, Tayfun Talipoğlu ve Cemal Safi sahne alarak, sevenleriyle buluşacak. Sanat Sokağı’nda ve Kültür-Sanat Evi’nde farklı ülkelerin ezgi konseri verilirken aynı zamanda Türk Halk Müziği konseri, seymen ve semazen ekiplerinin gösterileri ve ney dinletisi de vatandaşlara keyifli dakikalar yaşatacak.

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi olan açık hava sineması Hamamönü’nün tarihi konağında yer alacak. Selvi Boylum Al Yazmalım, Eşkiya, Hababam Sınıfı, Züğürt Ağa, Yılanların Öcü, Ağrı Dağı Efsanesi, Gurbet Kuşları gibi Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın unutulmaz filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Hem siyasi, hem de sosyal geçmişin canlı örneklerinden biri olan ve restore edilip müzeye dönüştürülerek vatandaşların ziyaretine açılan Ulucanlar Cezaevi’nde, Altındağlılara Ramazan boyunca iftar yemeği verilecek. Kişiye özel davetiye gönderilerek yemeğe davet edilen her gün farklı mahallelerden gelen vatandaşların kaynaşması hedefleniyor.

Aynı zamanda Altındağ Belediyesi, düzenlediği etkinlik kapsamında gelen ziyaretçiler içerinde sanatçıları, siyasetçileri ve bürokratları ağırlayacak.

SİNCAN

Ramazan ayı boyunca her akşam ayrı bir program düzenleyen Sincan Belediyesi de, hazırlıklarını tamamladı. Sincan Lale Meydanı ve Yenikent Meydanı’nda şiir dinletileri, konserler, tiyatro Oyunları, yarışmalar, meddahlar, kukla gösterileri, Karagöz ve Hacivat, palyaço gibi birbirinden güzel etkinlikler sunulacak. İlçe sakinleri iftar yemeklerinden sonra teravih namazına kadar eski ramazanları hatırlayacak.

Reha Yeprem, Bedirhan Gökçe, Taha, Hasan Sağındık, İbrahim Sadri, Serdar Tuncer, Mesut Baran ve Kurtlar Vadisi dizisinin sevilen karakterlerinden Memati Baş rolündeki Gürkan Uygun ile Abidin (Abidin Yerebakan) ve Çocuklar Duymasın dizisinin çaycısı Hüseyin (Alparslan Özmol), Neyzen Ömer Faruk Keskin, Ziya Uğur, Ömer Karaoğlu, Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Ensar Kardeşler ve Orhan Çakmak, Lale Meydanı’nda vatandaşlarla buluşacak.

Yenikent Meydanı’nda ise Fatih Çalımlı, Beyaz Düşler Fasıl grubu, Mustafa Özcan Güneşoğlu, Şair ve ilahi yorumcusu Mustafa Caymaz, Ensar kardeşler ilahi grubu sahne alacak.

Ramazan ayı boyunca mobil sahne aracı gezerek Ramazan heyecanını mahallelere taşıyacak.

PURSAKLAR

İlçenin girişinde konuklarını “Tebessüm Şehrine Hoşgeldiniz” sloganıyla karşılayan Pursaklar Belediyesi de ramazanda bir dizi etkinlik hazırladı.

Tasavvuf musikisi konserlerinden bilgi yarışmalarına, gıda yardımlarından geleneksel temaşa sanatlarına, otantik eğlencelerden deve safarilerine kadar bir çok etkinlik gerçekleşecek. Her akşam teravih namazından sonra başlayacak programlardan birisi olan deve safarisinde Akdeniz’den getirilen develere minikler binebilecek. Esnafa da ücretsiz stant yeri tahsis edilerek satış yapma imkanı veren Pursaklar Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşlarını da unutmadı.

İhtiyaç sahibi bin 500 aileye kuru bakliyat, kahvaltılık, makarna, yağ, şeker gibi ürünleri bulunduğu gıda paketi dağıtılmasının yanı sıra 300 ailenin fertleri de Ramazan Bayramı öncesi giydirilecek. Ramazan ayı münasebetiyle yoksul aileler iftar sofralarında ağırlanacak.

GÖLBAŞI

Gölbaşı Belediyesi de Ramazan etkinliklerini Mogan Gölü kıyısında bulunan Atatürk Sahil Parkı’nda düzenleyecek. 5 Ağustos cuma günü “Hoşgeldin Ramazan” sloganıyla başlayacak programda söyleşiler, konserler, farklı kültürlerin şovları, tasavvuf müzikleri ve açık hava sinemaları gerçekleştirilecek. Etkinliklerde, 21. 00-22. 00 saatleri arasında çocuklara yönelik animasyon gösterileri ve Oyunlar düzenlenecek.

Gölbaşılılar, Ramazan boyunca her salı ve pazar günleri açık hava sinemasında film izleme fırsatı bulacak, belediye her gün bir camide şerbet ikramı yapacak. Zübeyde Hanım ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 300 kişiye iftar verilecek.

Belediye ayrıca geleneksel hale getirdiği sünnet şöleninde, imkanı olmayan ailelerin çocuklarını sünnet ettirecek. Sünnet şöleninde Oğuz Yılmaz sahne alacak.

BEYPAZARI

Beypazarı Belediyesi, Atatürk Parkı’nda ve pazar yerinde Ramazan boyunca cumartesi ve pazar günleri sema gösterileri, meddahlar, Hacivat-Karagöz Oyunları ve çeşitli gösteriler yer alacak.

Belediye Başkanı Mehmet Cengiz Özalp, Ramazan boyunca vatandaşların ve özellikle çocukların hoşça vakit geçirmeleri yönünde çeşitli gösteri ve etkinlikler düzenleneceğini belirterek, “Tarihi ve turistik ilçemiz Beypazarı’nda hafta sonları yoğunluk yaşanması nedeniyle tüm etkinlikleri ve gösterileri buna göre düzenledik” dedi.

İtfaiye Meydanı’nda kurulacak çadırda her akşam toplam 500 kişiye iftra verilecek.

ÇUBUK

Çubuk Belediyesi de, 5 Ağustos 2011 cuma günü Atatürk Parkı’nda etkinlikleri başlatacak. Etkinliklerde, fasıl ilahi grubu, geleneksel yarışmalar, ateş üfleyen adam, neyzen, semazen, kukla gösterisi, İbiş ile Memiş, Aşık Maşuk Dans gösterisi, Keloğlan, gölge Oyunu, Nasrettin Hoca’dan hikayeler, meddah, canlı karagöz-hacivat orta Oyunu ve gölge Oyunları Çubuklularla buluşacak.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.