Uzman Jandarma Kalkıyor Astsubay Oluyor

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Uzman Jandarma Kalkıyor Astsubay Oluyor

Jandarma’da uzun süredir konuşulan çalışma gerçeğe dönüştü.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapan uzman jandarma kadroları astsubay kadrolarına dönüştürdü.

ASKERHABER’in edindiği bilgiye göre, Jandarma Genel Komutanlığı’nın rütbeli personel kategorilerinin azaltılarak daha homojen (tek yapı) bir personel yapısının oluşturulması, rütbeli personelin eğitim süresinin artırılarak daha nitelikli emniyet ve âsâyiş hizmeti verilmesinin sağlanması maksadıyla başlattığı çalışma sonuçlandı.

Buna göre, kurumdaki uzman jandarma kadroları astsubay kadrolarına dönüştürüldü. Böylece uzman jandarma rütbesi tarihe karıştı. Halen görevde bulunan uzman jandarmalar için ise şu yöntem ağırlık kazandı: Belli dönemlerde sınav yapılacak ve başarılı olan uzman jandarmalar astsubaylığa geçecek. Sınavda başarılı olmayan uzman jandamaların ise diğer kurumlara memur olarak geçmelerine olanak sağlanması üzerinde duruluyor. Buradaki en önemli gelişme ise, uzun süredir sosyal ve özlük hakları açısından sıkıntı çeken uzman jandarmaların, astsubaylığa geçmeleriyle beraber bu hakları da doğrudan düzelmiş olacak.

OKUL DA KAPANDI

Öte yandan, TSK’nın uzman jandarma kaynağı olan Uzman Jandarma Okulu da 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılarak, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nun öğrenci kapasitesinin artırılmasına karar verildi. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yapılan bu değişiklikle, Uzman Jandarma Okulu’nda bir yıl süreyle meslekî eğitim görerek mezun olan uzman jandarma yerine, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda iki yıl süreyle akademik ve meslekî eğitim ve öğretim görerek mezun olan, ön lisans düzeyinde yüksek okul eğitimi bulunan, astsubay rütbesinde personel istihdam edilerek, Jandarmanın vermiş olduğu emniyet ve âsâyiş hizmetinin niteliğinin artırılması sağlanacaktır” denildi.

JANDARMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OLUYOR

Öte yandan, Jandarma Genel Komutanlığı’nın tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanma çalışmaları da devam ediyor. Yakın zamanda, Jandarma Genel Komutanlığı tabelasının da Jandarma Genel Müdürlüğü şeklinde değiştirileceği ifade edildi. Jandarma Bölge Komutanlıkları’nın da kapatılacağı çalışma kapsamında iki Jandarma tugayının da lağv edileceği öğrenildi. Bu kapsamda, kadro fazlalığı oluşturacak olan subay ve astsubayların Kara Kuvvetleri’ne geçmesine olanak sağlanacağı belirtilirken yine aynı çalışmada, önümüzdeki haziran ayından itibaren askerlik vazifesini yapmak için er ve erbaş alımının azaltılacağı ve çevre emniyeti ile şoförlük gibi hizmetler için uzman erbaş alımına gidileceği bildirildi. Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından üniformalar da değiştirilerek Fransız Jandarması baz alınarak koyu lacivert hale getirilecek.

“TAMAMI ASTSUBAY YAPILSIN”

Uzman jandarmaların sosyal ve özlük haklarını alabilmeleri için kurulan Emekli Uzman Jandarmalar Derneği Genel Başkanı Adnan Oğuz da uzman jandarmaların komutanlık bünyesinde kendilerini bir türlü konumlandıramadıklarına dikkat çekiyor. Jandarma Genel Komutanlığı’nın bu çalışması ile uzman jandarmaların sosyal ve özlük haklarının da netleşeceğini belirten Oğuz, “Farklı yorumların konuşulduğu bir ortamda, uzun süredir duyduğumuz çalışmanın adının konması sevindirici bir gelişme. Uzman jandarmaların tamamının astsubaylığa geçirilmesi, emniyet ve diğer hizmetlerin aksamaması için gerekli görünüyor” dedi.

Haber : Çelik ÇELİKYAMAN

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.