Vali Çubuk’ta

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi
reklam

Firma Hakkında

Vali Çubuk’ta

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Çubuk’a gelerek incelemelerde bulundu.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ve inşaatının durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Çubuk İlçesinin, hayvancılıkta Türkiye’nin politikasını belirlemede çok önemli bir yeri olduğunu belirten Vali Yüksel, “Geleceğin reçetesi tarımdır, hayvancılıktır. Çubuk’taki domates, vişne, besin kaynakları ve toprağın korunması öncel meselemizdir. Çubuk’un tarım ve hayvancılık bakımından daha etkili hale gelmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” dedi.

                İlçenin en büyük gelir kaynağının hayvancılık olduğunu söyleyen Vali Yüksel, “Çubuk, Ankara ilinin ve çevresinin en büyük hayvan pazarına sahiptir ve yaygın hayvancılık yapılmaktadır. Aile işletmeciliğinin yanı sıra ova köylerinde ve ilçe merkezi civarında süt inekçiliği, sığır besisi, koyunculuk ile tavukçuluk ve yumurta üretimi yapılmaktadır. Ancak hayvan ahırlarının yerleşim merkezlerine yakın oluşu, büyük çoğunluğunun mahalle içinde kalması ve hayvansal atıkların gelişigüzel depolanması meskûn yerleri ve özellikle uluslararası niteliği bulunan Esenboğa Havalimanı’nı olumsuz etkilemekte; işbu durum çevre kirliliğine neden olmaktadır.”dedi.

                  Vali Yüksel, Hayvancılığa Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye’de ilk kez Çubuk’ta uygulamaya konulduğunu söyleyerek “Projenin hayata geçirilmesiyle yaklaşık 255 hektarlık alanda Organize Hayvancılık Bölgesi kurularak dağınık vaziyette ve yerleşim merkezlerinin içinde kalmış ahırların burada toplanacağını; 18.000 hayvanın barınacağı 99 ahır inşaatına en kısa sürede başlanacağını hayvancılık ile ilgili mezbaha, yem fabrikası, hayvan karantina merkezi, hayvan hastaneleri ve et entegre tesislerinin bu alan içinde kurulmasının planlandığını söyledi. Vali Yüksel ayrıca bölgede yarı açık sistemle toplanacak gübrelerin enerjiye dönüştürüleceğini vurguladı.

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.